Сантос Тур Даун Андер 2012 било 14. издание на етапната трка Тур Даун Андер. Се одржала од 17 јануари до 22 јануари и била прва трка во Светската турнеја.

Тур Даун Андер 2012
Светска турнеја на UCI 2012, трка 1 од 28
Детали за трката
Датум(и) 17–22 јануари 2012
Етапи 6[1]
Растојание 803 км
Време 20ч 46' 12" (24,032 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (Австралија) (ГринЕЏ)
Втор  Алехандро Валверде (Шпанија) (Мовистар Тим)
Трет  Тијаго Машадо (Португалија) (РадиоШек-Нисан)

Планински  Роан Денис (Австралија) (UNI-SA)
Младински  Роан Денис (Австралија) (UNI-SA)
Спринтерски  Едвалд Боасон Хаген (Норвешка) (Тим Скај)
Екипен РадиоШек-Нисан
2011
2013

Трката ја освоил Австралиецот Сајмон Геранс од екипата ГринЕЏ, по преземањето на водството во претпоследната етапа од трката и ја задржал водачката охра маичка до крајот, следниот ден во Аделаида.[2] Геранс и вицешампионот Алехандро Валверде – во неговата прва трка по двогодишната забрана поради допинг, која истече на крајот на 2011 – од Мовистар Тим, двајцата ја завршиле трката со истиот вкупен резултат, но поради подобрите места во текот на трката и покрај тоа што Валверде ја освои кралската етапа кај Вилунга,[3] Геранс го освоил генералниот пласман преку подобрите места.[4] Возачот на РадиоШек-Нисан Тијаго Машадо го комплетирал подиумот, осум секунди зад Геранс.

Во другите пласмани на трката, Роан Денис од екипата УниСА-Австралија ја освоил црната маичка за највисоко пласиран возач под 26 години, со освојувањето на петтото место во генералниот пласман и возачот на Тим Скај Едвалд Боасон Хаген ја освоил сината маичка за освојувањето на највисокиот број на бодови во текот на етапите преку спринтовите и етапните завршници; победувајќи го возачот на Лото-Белисол Андре Грајпел, кој победил на три етапи во текот на трката. Денис исто така го освоил и планинскиот пласман, додека РадиоШек-Нисан завршил на врвот на екипниот пласман.

Екипи

уреди

Бидејќи Тур Даун Андер бил настан од светската турнеја, сите 18 UCI ProTeam екипи биле автоматски поканети и се обрврзани да испратат екипа. Заедно со избор на австралиски возачи формирана е екипата УниСА-Австралија, па така на настанот се создала група од 19 екипи.

На трката биле поканети 19 екипи:

Распоред

уреди

Движењето за трката била објавено на 13 јуни 2011.[5]

Етапа Движење Должина Датум Победник
1 Проспект до Клер 149 км Вторник, 17 јануари   Андре Грајпел (ГЕР)
2 Лобетал до Стерлинг 148 км Среда, 18 јануари   Вил Кларк (АВС)
3 Анли до Виктор Харбор 134,5 км Четврток, 19 јануари   Андре Грајпел (ГЕР)
4 Норвуд до Танунда 130 км Петок, 20 јануари   Оскар Фреир (ШПА)
5 Мекларен Вал до Олд Вилунда Хил 151,5 км Сабота, 21 јануари   Алехандро Валверде (ШПА)
6 Аделаида до Аделаида 90 км Недела, 22 јануари   Андре Грајпел (ГЕР)

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
17 јануари 2012 — Проспект до Клер, 149 км[6]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 4ч 33' 40"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
3   Јаухен Хутарович (БЛР) ФДЖ-БигМет и.в.
4   Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
5   Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
6   Кристофер Сатон (АВС) Тим Скај и.в.
7   Џонатан Кантвел (АВС) Тим Саксо Банк и.в.
8   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
9   Марк Реншо (АВС) Рабобанк и.в.
10   Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по Етапа 1
Возач Екипа Време
1   Андре Грајпел (ГЕР)     Лото-Белисол 4ч 33' 30"
2   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД + 4"
3   Мартин Колер (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 4"
4   Јаухен Хутарович (БЛР) ФДЖ-БигМет + 6"
5   Роан Денис (АВС)   УниСА-Австралија + 7"
6   Едуард Ворганов (РУС)   Катјуша + 8"
7   Марчело Паварин (ИТА)   Вакансолел-ДКМ + 9"
8   Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 10"
9   Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 10"
10   Кристофер Сатон (АВС) Тим Скај + 10"

Етапа 2

уреди
18 јануари 2012 — Лобетал до Стерлинг, 148 км[7]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Вил Кларк (АВС) УниСА-Австралија 3ч 58' 35"
2   Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк + 1' 02"
3   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ + 1' 02"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 02"
5   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 1' 02"
6   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша + 1' 02"
7   Грег ван Авермат (БЕЛ) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 1' 02"
8   Лук Робертс (АВС) Тим Саксо Банк + 1' 02"
9   Гералд Чолек (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 1' 02"
10   Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда + 1' 02"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Мартин Колер (ШВА)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда 8ч 33' 05"
2   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол + 2"
3   Мајкл Метјус (АВС)   Рабобанк + 4"
4   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ + 8"
5   Роан Денис (АВС) УниСА-Австралија + 9"
6   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 10"
7   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 12"
8   Џонатан Кантвел (АВС) Тим Саксо Банк + 12"
9   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 12"
10   Лук Робертс (АВС) Тим Саксо Банк + 12"

Етапа 3

уреди
19 јануари 2012 — Анли до Виктор Харбор, 134,5 км[8]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 3ч 21' 55"
2   Јаухен Хутарович (БЛР) ФДЖ-БигМет и.в.
3   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
4   Марк Реншо (АВС) Рабобанк и.в.
5   Роби Мекјуан (АВС) ГринЕЏ и.в.
6   Јакопо Гварнири (ИТА) Астана и.в.
7   Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда и.в.
8   Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
9   Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
10   Кристофер Сатон (АВС) Тим Скај и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Андре Грајпел (ГЕР)     Лото-Белисол 11ч 54' 52"
2   Мартин Колер (ШВА) Аксент.џобс-Вилемс Веранда + 8"
3   Мајкл Метјус (АВС)   Рабобанк + 12"
4   Томас де Гент (БЕЛ)     Вакансолел-ДКМ + 14"
5   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ + 16"
6   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 16"
7   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај + 16"
8   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 16"
9   Роан Денис (АВС) УниСА-Австралија + 17"
10   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша + 20"

Етапа 4

уреди
20 јануари 2012 — Норвуд до Танунда, 130 км[9]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша 3ч 08' 34"
2   Гералд Чолек (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ и.в.
3   Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан и.в.
4   Едвалд Боасон Хаген (НОР) Тим Скај и.в.
5   Мајкл Метјус (АВС)   Рабобанк и.в.
6   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7   Лук Робертс (АВС) Тим Саксо Банк и.в.
8   Кристијан Корен (СЛО) Ликвигас-Канондејл и.в.
9   Сергеј Лагутин (УЗБ) Вакансолел-ДКМ и.в.
10   Хајнрих Хауслер (АВС) Гармин-Баракуда и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Мартин Колер (ШВА)   Аксент.џобс-Вилемс Веранда 15ч 03' 34"
2   Мајкл Метјус (АВС)   Рабобанк + 2"
3   Оскар Фреир (ШПА) Катјуша + 2"
4   Гералд Чолек (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 6"
5   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ + 8"
6   Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 8"
7   Едвалд Боасон Хаген (НОР)   Тим Скај + 8"
8   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 8"
9   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 8"
10   Роан Денис (АВС)   УниСА-Австралија + 9"

Етапа 5

уреди
21 јануари 2012 — Мекларен Вал до Олд Вилунда Хил, 151,5 км[10]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 3ч 45' 48"
2   Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ и.в.
3   Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Нисан + 2"
4   Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 4"
5   Роан Денис (АВС)   УниСА-Австралија + 7"
6   Едвалд Боасон Хаген (НОР)   Тим Скај + 12"
7   Хавиер Морено (ШПА) Мовистар Тим + 13"
8   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 13"
9   Џек Бауер (NZL) Гармин-Баракуда + 26"
10   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 26"
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)   ГринЕЏ 18ч 49' 24"
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 0"
3   Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Нисан + 8"
4   Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 14"
5   Роан Денис (АВС)     УниСА-Австралија + 14"
6   Едвалд Боасон Хаген (НОР)   Тим Скај + 18"
7   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 19"
8   Хавиер Морено (ШПА) Катјуша + 23"
9   Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк + 29"
10   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 32"

Етапа 6

уреди
22 јануари 2012 — Аделаида до Аделаида, 90 км[11]
Резултат од етапа 6
Возач Вим Време
1   Андре Грајпел (ГЕР) Лото-Белисол 1ч 56' 48"
2   Марк Реншо (АВС) Рабобанк и.в.
3   Алесандро Петаки (ИТА) Лампре-ИСД и.в.
4   Јаухен Хутарович (БЛР) ФДЖ-БигМет и.в.
5   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
6   Едвалд Боасон Хаген (НОР)   Тим Скај и.в.
7   Ромен Феји (ФРА) Вакансолел-ДКМ и.в.
8   Џонатан Кантвел (АВС) Тим Саксо Банк и.в.
9   Фабио Сабатини (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
10   Мануел Белети (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Сајмон Геранс (АВС)   ГринЕЏ 20ч 46' 12"
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 0"
3   Тијаго Машадо (ПОР) РадиоШек-Нисан + 8"
4   Мајкл Роџерс (АВС) Тим Скај + 14"
5   Роан Денис (АВС)     УниСА-Австралија + 14"
6   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Нисан + 16"
7   Едвалд Боасон Хаген (НОР)   Тим Скај + 18"
8   Хавиер Морено (ШПА) Катјуша + 23"
9   Мајкл Метјус (АВС) Рабобанк + 29"
10   Едуард Ворганов (РУС) Катјуша + 32"

Поредок

уреди
Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
Агресивен возач
 
1 Андре Грајпел Андре Грајпел Марчело Паварин Андре Грајпел Роан Денис Тим Скај Едуард Ворганов
2 Вил Кларк Мартин Колер Вил Кларк Вил Кларк Мајкл Метјус УниСА-Австралија Вил Кларк
3 Андре Грајпел Андре Грајпел Томас де Гент Андре Грајпел Томас де Гент
4 Оскар Фреир Мартин Колер Роан Денис Едвалд Боасон Хаген Тим Скај Нејтан Хас
5 Алехандро Валверде Сајмон Геранс Роан Денис РадиоШек-Нисан Стјуарт О’Грејди
6 Андре Грајпел Јан Бакелантс
На крај Сајмон Геранс Роан Денис Едвалд Боасон Хаген Роан Денис РадиоШек-Нисан

Наводи

уреди
 1. „Резултати од етапа 6“ (PDF). Тур Даун Андер. Настани во Јужна Австралија. 22 јануари 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-21. Посетено на 23 јануари 2012.
 2. „Сајмон Геранс му донесе победа на новиот екипа GreenEdge на стартот на Светската турнеја“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. 22 јануари 2012. Посетено на 23 јануари 2012.
 3. Браун, Грегор (21 јануари 2012). „Валверде ја освои петтата етапа на Тур Даун Андер, Геранс води“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 23 јануари 2012.
 4. „Колер 15-ти на крај на Сантос Тур Даун Андер“. Аксент.џобс-Вилемс Веранда. BMC Trading AG. 22 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-20. Посетено на 23 јануари 2012.
 5. „Објавена рутата за Тур Даун Андер 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 13 јуни 2011. Посетено на 31 декември 2011.
 6. „Преглед на етапа“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-22. Посетено на 18 јануари 2012.
 7. „Преглед етапа 2“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-22. Посетено на 18 јануари 2012.
 8. „Преглед етапа 3“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-22. Посетено на 18 јануари 2012.
 9. „Преглед етапа 4“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-15. Посетено на 18 јануари 2012.
 10. „Преглед етапа 5“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 јуни 2011. Архивирано од изворникот на 2012-01-16. Посетено на 18 јануари 2012.
 11. „Преглед етапа 6“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 јануари 2012. Архивирано од изворникот на 2015-09-19. Посетено на 18 јануари 2012.