Светско првенство во друмски велосипедизам 2018

Светско првенство во
друмски велосипедизам 2018
Лого на Светското првенство во друмски велосипедизам 2018
Организатор Меѓународен велосипедистички сојуз
Спорт Друмски велосипедизам
Домаќин Инсбрук,  Австрија
Временски период 23–30 септември 2018
Издание 91.
Настани 12
Мрежно место innsbruck-tirol2018.com Архивирано на 24 септември 2018 г.
Карта
Инсбрук is located in Австрија
Инсбрук
Инсбрук
Инсбрук (Австрија)
< Берген 2017 Јоркшир 2019 >

Светско првенство во друмски велосипедизам 2018 — 91. издание на светското првенство кое се одржувало во градот Инсбрук, Австрија, од 23 до 30 септември 2018.[1]

Дел од патеката на друмската трка

Првенството се состоело од 12 настани, една друмска трка, еден екипен хронометар и еден поединечен хронометар за мажи и жени, како и една друмска трка и еден поединечен хронометар за возачите под 23 години и јуниорите. Организаторите на Тур де Свис биле задолжени за техничкиот дел од трките.[2] Натпреварувањата барале многу од возачите: друмската трка од 265 километри за мажите имала девет искачувања со околу 5000 метри.[3] Поради многуте искачувања, некои спринтери не учествувале на Светското првенство, бидејќи не гледале шанса за успех. Тоа било последно издание во кое имало екипен хронометар. Од 2019 година ќе биде заменет со мешан екипен хронометар за националните репрезентации.[4]

По третпат се одржувало првенството во Австрија.[5]

Распоред

уреди

Сите настани започнале и завршиле во Инсбрук. Времето е според средноевропското време (UTC+1).[6]

Датум Време Настан Растојание
Екипни хронометарски трки
23 септември 10:10 12:05 екипен хронометар за жени 54,5 км
14:40 17:05 екипен хронометар за мажи 62,8 км
Поединечни хронометарски трки
24 септември 10:10 11:55 јуниорски хронометар за жени 20 км
14:40 16:50 хронометар за мажи под 23 години 27,8 км
25 септември 10:10 12:40 јуниорски хронометар за мажи 27,8 км
14:40 16:50 хронометар за жени 27,8 км
26 септември 14:10 17:10 хронометар за мажи 52,5 км
Друмски трки Кругови
27 септември 9:10 11:15 јуниорска друмска трка за жени 71,7 км 1 краток
14:40 18:15 јуниорска друмска трка за мажи 132,4 км 2 кратки
28 септември 12:10 16:50 друмска трка за мажи под 23 години 179,9 км 4 кратки
29 септември 12:10 16:45 друмска трка за жени 156,2 км 3 кратки
30 септември 9:40 16:50 друмска трка за мажи 258,5 км 6 кратки
1 долг

Резултати

уреди

Сениорски трки

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Трки за мажи
Друмска трка за мажи[7]   Алехандро Валверде (ШПА) 6ч 46' 41"   Ромен Барде (ФРА) + 0"   Мајкл Вудс (КАН) + 0"
Хронометар за мажи[8]   Роан Денис (АВС) 1ч 03' 02,57"   Том Димулен (ХОЛ) + 1' 21,09"   Виктор Кампенертс (БЕЛ) + 1' 21,62"
Екипен хронометар за мажи[9]   Квик-Степ Флорс 1h 07' 25,94"   Тим Санвеб + 18,46"   Ванти-Груп Гобер + 19,55"
  Каспер Асгрен (ДАН)
  Лауренс де Плус (БЕЛ)
  Боб Јунгелс (ЛУК)
  Ив Ламперт (БЕЛ)
  Максимилијан Шахман (ГЕР)
  Ники Терпстра (ХОЛ)
  Том Димулен (ХОЛ)
  Чад Хејга (САД)
  Вилко Келдерман (ХОЛ)
  Серен Краг Андерсен (ДАН)
  Мајкл Метјус (АВС)
  Сам Омен (ХОЛ)
  Патрик Бевин (НЗЛ)
  Дамијано Карузо (ИТА)
  Роан Денис (АВС)
  Штефан Кинг (ШВА)
  Грег ван Авермат (БЕЛ)
  Тиџеј ван Гардерен (САД)
Трки за жени
Друмска трка за жени[10]   Ана ван дер Бреген (ХОЛ) 4ч 11' 04"   Аманда Спрат (АВС) + 3' 42"   Татијана Гудерцо (ИТА) + 5' 26"
Хронометар за жени[11]   Анемик ван Влетен (ХОЛ) 34' 25,36"   Ана ван дер Бреген (ХОЛ) + 28,99"   Елен ван Дејк (ХОЛ) + 1' 25,19"
Екипен хронометар за жени[12]   Кањон-СРАМ 1ч 01' 46,60"   Булс-Долманс + 21,90"   Тим Санвеб + 28,67"
  Алена Амјалиусик (БЛР)
  Алис Барнс (ВБР)
  Хана Барнс (ВБР)
  Елена Чекини (ИТА)
  Лиза Клајн (ГЕР)
  Трикси Ворак (ГЕР)
  Шантал Блак (ХОЛ)
  Карол-Ен Кануел (КАН)
  Амали Дидериксен (ДАН)
  Кристин Мажери (ЛУК)
  Ејми Питерс (ХОЛ)
  Ана ван дер Бреген (ХОЛ)
  Лусинда Бранд (ХОЛ)
  Леа Кирхман (КАН)
  Лијане Липерт (ГЕР)
  Пернил Матизен (ДАН)
  Корин Ривера (САД)
  Елен ван Дејк (ХОЛ)

Под 23 години

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Трки под 23 години
Друмска трка под 23 години за мажи[13]   Марк Хирши (ШВА) 4ч 24' 05"   Бјорг Ламбрехт (БЕЛ) + 15"   Јако Хенинен (ФИН) + 15"
Хронометар под 23 години за мажи[14]   Микел Бјерг (ДАН) 32' 31,05"   Брент ван Мур (БЕЛ) + 33,47"   Матијас Норсгард (ДАН) + 38,30"

Јуниорски трки

уреди
Трка Злато Сребро Бронза
Јуниорски трки за мажи
Јуниорска друмска трка за мажи[15]   Ремко Евенепул (БЕЛ) 3ч 03' 49"   Мариус Мајрхофер (ГЕР) + 1' 25"   Алесандро Фанчелу (ИТА) + 1' 38"
Јуниорски хронометар за мажи[16]   Ремко Евенепул (БЕЛ) 33' 15,24"   Лукас Плап (АВС) + 1' 23,66"   Андреа Пиколо (ИТА) + 1' 37,62"
Јуниорски трки за жени
Јуниорска друмска трка за жени[17]   Лаура Штигер (АВТ) 1ч 56' 26"   Мари Ле Нет (ФРА) + 0"   Симон Боалар (КАН) + 0"
Јуниорски хронометар за жени[18]   Роземарејн Амерлан (ХОЛ) 27' 02,95"   Камила Алесио (ИТА) + 6,80"   Елинор Бекштет (ВБР) + 17,94"

Освојувачи на медали

уреди
Место Држава       Вкупно
1   Холандија 3 3 2 8
2   Белгија 3 2 1 6
3   Австралија 1 2 0 3
  Германија 1 2 0 3
5   Данска 1 0 1 2
6   Австралија 1 0 0 1
  Швајцарија 1 0 0 1
  Шпанија 1 0 0 1
9   Франција 0 2 0 2
10   Италија 0 1 3 4
11   Канада 0 0 2 2
12   Обединето Кралство 0 0 1 1
  САД 0 0 1 1
  Финска 0 0 1 1
Вкупно 12 12 12 36

Наводи

уреди
 1. „UCI Road World Championships 2018“. Innsbruck-tirol2018.com. Архивирано од изворникот на 2018-09-24. Посетено на 30 септември 2017.
 2. Neue Zürcher Zeitung from 22 September 2017, page 46: WM in Österreich mit Schweizer Hilfe
 3. Sportinformationsdienst Sport Basisdienst Deutschland from 21 September 2017: WM in Österreich mit Schweizer Hilfe
 4. „The UCI introduces a mixed team time trial for the UCI Road World Championships“. UCI.org. Посетено на 18 декември 2018.
 5. „UCI Road World Championships 2018 in Innsbruck - Austrian Tirol“. Tyrol.com. Посетено на 30 септември 2017.
 6. „Programme“. Архивирано од изворникот на 2018-09-20. Посетено на 20 септември 2018.
 7. „Final Results / Résultat final: Men Elite Road Race / Course en ligne Hommes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 30 септември 2018. Посетено на 30 септември 2018.
 8. „Final Results / Résultat final: Men Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 26 септември 2018. Посетено на 26 септември 2018.
 9. „Final Results / Résultat final: Men's Team Time Trial / Contre-la-montre par équipes Hommes“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2018. Посетено на 23 септември 2018.
 10. „Final Results / Résultat final: Women Elite Road Race / Course en ligne Femmes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 29 септември 2018. Посетено на 29 септември 2018.
 11. „Final Results / Résultat final: Women Elite Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Elite“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2018. Посетено на 25 септември 2018.
 12. „Final Results / Résultat final: Women's Team Time Trial / Contre-la-montre par équipes Femmes“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 23 септември 2018. Посетено на 23 септември 2018.
 13. „Final Results / Résultat final: Men Under 23 Individual Road Race / Course en ligne Hommes U23“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 28 септември 2018. Посетено на 28 септември 2018.
 14. „Final Results / Résultat final: Men Under 23 Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes U23“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 24 септември 2018. Посетено на 24 септември 2018.
 15. „Final Results / Résultat final: Men Junior Road Race / Course en ligne Hommes Juniors“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 27 септември 2018. Посетено на 27 септември 2018.
 16. „Final Results / Résultat final: Men Junior Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Hommes Junior“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 25 септември 2018. Посетено на 25 септември 2018.
 17. „Final Results / Résultat final: Women Junior Road Race / Course en ligne Femmes Juniors“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 27 септември 2018. Посетено на 27 септември 2018.
 18. „Final Results / Résultat final: Women Junior Individual Time Trial / Contre-la-montre individuel Femmes Juniors“ (PDF). Sport Result. Tissot Timing. 24 септември 2018. Посетено на 24 септември 2018.

Надворешни врски

уреди