Трка околу Баскија 2017

издание 2017 на шпанската велосипедска Трка околу Баскија
Трка околу Баскија 2017
Детали за трката
Издание57. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми3 – 8 април
Растојание828,8 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеПамплона
ОдредиштеЕјбар
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај129
Просечна брзина40,057 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Трек-Сегафредо)
ТретопласиранESP Јон Исагире (Бахреин Викториус)
БодовенESP Алехандро Валверде (Мовистар)
ПланинскиUSA Алекс Хаус (ЕФ Едукејшн-ИзиПост)
СпринтерскиESP Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА)
ЕкипенBRN Бахреин Викториус
◀20162018▶
Документација

Трка околу Баскија 2017 — 57. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 3 и 8 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по првпат од Алехандро Валверде од Мовистар Тим,[3] кој го презел водството на трката на претпоследниот ден по победата на кралската етапа во Ејбар, пред да го продлабочи своето водство завршувајќи втор на завршниот поединечен хронометар; со овие завршница, Валверде го презел и бодовниот пласман од возачот на Тим Санвеб, Мајкл Метјус. Валверде завршил 17 секунди пред четирикратниот победник Алберто Контадор (Трек-Сегафредо) додека сешпанскиот подиум бил заокружен со националниот хронометарски првак, Јон Изагире, уште четири секунди зад Контадор од екипата Бахреин-Мерида.

Во другите пласмани на трката, возачот на Канондејл-Драпак, Алекс Хаус, ја освоил точкастата маичка како победник на планинскиот пласман, Љуис Мас (Каха Рурал-Сегурос РГА) бил победник на пласманот на средните спринтови, додека Бахреин-Мерида го освоил екипниот пласман.

Рута

уреди

Целата рута на Трката околу Баскија 2017 била објавена на 23 март 2017 година.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  3 апрПамплона – Егуес
 
ридеста етапа
153,3  Мајкл Метјус    Мајкл Метјус  
2  4 апрПамплона – Елсиего
 
среднопланинска етапа
173,4  Михаел Албасини    Мајкл Метјус  
3  5 апрВиторијаДоностија/Сан Себастијан
 
среднопланинска етапа
160,5  Давид де ла Крус    Давид де ла Крус  
4  6 апрДоностија/Сан СебастијанБилбао
 
среднопланинска етапа
174,1  Примож Роглич    Давид де ла Крус  
5  7 апрБилбао – Ејбар
 
планинска етапа
139,8  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  
6  8 апрЕјбар – Ејбар
 
индивидуален хронометар
27,7  Примож Роглич    Алехандро Валверде  

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Две професионални континентални екипи — Кофидис и Каха Рурал-Сегурос РГА — биле поканети, со што била заокружена главната група од 20 екипи.[6] Бидејќи секоја екипа имала осум возачи, се очекувале вкупно 160 возачи на почетокот на првата етапа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Тим ДСМ3ч 45' 07
2.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
3.   Сајмон Геранс Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
6.   Максимилијано Ричезе Судал Квик-Степ+ 0
7.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
9.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
10.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус   Тим ДСМ3ч 45' 07
2.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
3.   Сајмон Геранс Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
6.   Максимилијано Ричезе Судал Квик-Степ+ 0
7.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
8.   Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
9.   Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
10.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Михаел Албасини Тим Џејко АИУла4ч 35' 22
2.   Максимилијано Ричезе Судал Квик-Степ+ 0
3.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
4.   Мајкл Метјус   Тим ДСМ+ 0
5.   Паул Мартенс Џамбо-Висма+ 0
6.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 0
7.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
8.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 0
9.   Мануеле Мори ОАЕ Емирати+ 0
10.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус   Тим ДСМ8ч 20' 29
2.   Максимилијано Ричезе Судал Квик-Степ+ 0
3.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
4.   Михаел Шварцман Бора-Хансгрое+ 0
5.   Алехандро Валверде Мовистар+ 0
6.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
7.   Матеј Мохорич ОАЕ Емирати+ 0
8.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
9.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 0
10.   Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давид де ла Крус Судал Квик-Степ3ч 54' 25
2.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 3
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3
5.   Џовани Висконти Бахреин Викториус+ 3
6.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3
8.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
9.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
10.   Варан Баргиј Тим ДСМ+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Давид де ла Крус  Судал Квик-Степ12ч 14' 54
2.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 3
3.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3
4.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
5.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
6.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3
7.   Тош ван дер Санде Лото-Судал+ 3
8.   Луис Леон Санчес Астана Казахстан Тим+ 3
9.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 3
10.   Рубен Фернандес Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Џамбо-Висма4ч 23' 46
2.   Мајкл Метјус  Тим ДСМ+ 3
3.   Џовани Висконти Бахреин Викториус+ 3
4.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
5.   Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 3
6.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
7.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3
10.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Давид де ла Крус  Судал Квик-Степ16ч 38' 43
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Михал Квјатковски Инеос Гренадиерс+ 3
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 3
5.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3
6.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 3
7.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 3
8.   Рубен Фернандес Мовистар+ 3
9.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3
10.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 3
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар3ч 26' 32
2.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 0
3.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 0
6.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
7.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 15
8.   Серхио Енао Инеос Гренадиерс+ 15
9.   Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 15
10.   Давид де ла Крус  Судал Квик-Степ+ 22
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде  Мовистар20ч 05' 18
2.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3.   Ромен Барде АГ2Р Ситроен Тим+ 0
4.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 0
5.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
7.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 15
8.   Серхио Енао Инеос Гренадиерс+ 15
9.   Давид де ла Крус Судал Квик-Степ+ 19
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 22
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6

уреди
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Џамбо-Висма35' 58
2.   Алехандро Валверде  Мовистар+ 9
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 15
4.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 23
5.   Давид де ла Крус Судал Квик-Степ+ 34
6.   Мајкл Метјус  Тим ДСМ+ 41
7.   Васил Кириенка Инеос Гренадиерс+ 52
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 52
9.   Виктор де ла Парте Мовистар+ 1' 04
10.   Џорџ Бенет Џамбо-Висма+ 1' 23
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар20ч 41' 25
2.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 17
3.   Јон Исагире Бахреин Викториус+ 21
4.   Давид де ла Крус Судал Квик-Степ+ 44
5.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 59
6.   Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 1' 19
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 40
8.   Серхио Енао Инеос Гренадиерс+ 1' 51
9.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 56
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди

На Трка околу Баскија 2017 се доделувале четири различни маички. На генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка.[7] Овој пласман бил сметан за најважен на Трката околу Баскија 2017 и победникот на пласманот бил победник на трката. Немало бонус секунди.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала белата маичка.[7] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, со исклучок на завршниот поединечен хронометар.[7]

Четвртата маичка го претставувала планинскиот пласман, каде водството во пласманот било обележано со црвена маичка со бели точки.[7] Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите велосипедисти и повеќе бодови биле достапни на повисоките категоризирани искачувања.[7] Постоел и екипен пласман, во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[7]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1[8] Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус Јоан Баго Љуис Мас Бора-Хансгрое
2[9] Михаел Албасини
3[10] Давид де ла Круз Давид де ла Круз Алекс Хаус
4[11] Примож Роглич Јонатан Ластра Бахреин-Мерида
5[12] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Љуис Мас
6[3] Примож Роглич Алехандро Валверде
На крај Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алекс Хаус Љуис Мас Бахреин-Мерида

Наводи

уреди
 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 „Valverde wins the Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 8 април 2017. Посетено на 8 април 2017.
 4. „Tour of the Basque Country: Stages and profiles“. Ciclo21 (шпански). CiclismoDigital S.L. 23 март 2017. Посетено на 27 март 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. Brochure 2017, стр. 73.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 Brochure 2017, стр. 9.
 8. „Vuelta al Pais Vasco: Matthews claims first stage victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 април 2017. Посетено на 3 април 2017.
 9. „Pais Vasco: Albasini wins stage 2“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 4 април 2017. Посетено на 4 април 2017.
 10. Cash, Dane (5 април 2017). „De la Cruz solos to stage 3 victory in Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 6 април 2017.
 11. „Pais Vasco: Primoz Roglic wins stage 4“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 април 2017. Посетено на 6 април 2017.
 12. „Valverde wins queen stage of Vuelta al Pais Vasco“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 7 април 2017. Посетено на 7 април 2017.

Извори

уреди

Надворешни врски

уреди