Трка околу Јапонија

велосипедска трка во Јапонија

Трка околу Јапонија — годишна професионална етапна велосипедска трка, која се одржува во Јапонија. Од 1996 година е дел од Азиската турнеја. Од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) се смета за трка во категорија 2.1.

Трка околу Јапонија
За трката
Датуммај
РегионЈапонија
Месно имеツアー・オブ・ジャパン (јапонски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеАзиска турнеја на UCI 2.1
ВидЕтапна трка
ОрганизаторCycle Month Promotion Council
Директор на тркатаОсаму Куримура
Историја
Прво одржување1996 (1996)
Одржувања22 (до 2019)
Прв победник Жан Филип Дурака (FRA)
Најмногу победи Фортунато Балијани (ИТА)
 Самад Пурсеједи (ИРС)
 Оскар Пујол (ШПА)
(2 победи)
Неодамнешен победник Крис Харпер (АВС)

Историја уреди

Трката околу Јапонија била создадена како наследник на трката Кокусаи, која започнала во 1982 година.[1] Во 1996 година, Трката околу Јапонија започнала како категорија етапна трка 2-5[2] и станала категорија 2-4 во 1997 година. Била спуштена на категорија 2-5 во 2002 година.[3]

Кога бил реформиран системот на UCI во 2005 година, била вклучена во Азиската турнеја како категорија 2.2. Станала категорија 2.1 во 2003 година.

Трката во 2003 година била откажана поради загриженоста од избувнувањето на САРС во Кина, а во 2011 година била откажана поради земјотресот во Тохоку.

Победници уреди

Година Земја Возач Екипа
1996   Франција Дурака, Жан ФилипЖан Филип Дурака Франција (национална екипа)
1997   САД Боуен, БартБарт Боуен Сатурн
1998   САД Мекормак, ФранкФранк Мекормак Сатурн
1999   Полска Сипитковски, АнджејАнджеј Сипитковски Мроз
2000   Швајцарија Џанети, МауроМауро Џанети Вини Калдирола-Сидермек
2001   Полска Њеѕвецки, ПавелПавел Њеѕвецки Мроз–Супрадин Витамини
2002   Украина Клименко, АлександарАлександар Клименко Мроз–Супрадин Витамини
2003 Немало трка
2004   Јапонија Фукушима, ШиничиШиничи Фукушима Бриџстон Анчор
2005   Колумбија Карденас, ФеликсФеликс Карденас Барловорлд
2006   Украина Дума, ВладимирВладимир Дума С.Б. Имобилијаре-Универсал Кафе
2007   Италија Машарели, ФранческоФранческо Машарели Аква & Сапоне-Кафе Мокамбо
2008   Австралија Мајер, КамеронКамерон Мајер Тим Џајко-АИС
2009   Шпанија Пардиља, СерхиоСерхио Пардиља Кармиоро НГК
2010   Италија Салерно, КристијаноКристијано Салерно Де Роса-Стак Пластик
2011 Немало трка
2012   Италија Балијани, ФортунатоФортунато Балијани Тим Нипо
2013   Италија Балијани, ФортунатоФортунато Балијани Тим Нипо-Де Роса
2014   Ирска Пурсеједи, СамадСамад Пурсеједи Тебриз Петрокемикал Тим
2015   Ирска Пурсеједи, СамадСамад Пурсеједи Тебриз Петрокемикал Тим
2016   Шпанија Пујол, ОскарОскар Пујол Тим УКЈО
2017   Шпанија Пујол, ОскарОскар Пујол Тим УКЈО
2018   Шпанија Гарсија, МаркосМаркос Гарсија Кинан Сајклинг Тим
2019   Австралија Харпер, КрисКрис Харпер Тим БриџЛејн

Наводи уреди

  1. Murayama, Goro (March 2013). 日本における自転車ロードレース『ツアー・オブ・ジャパン』の歴史 [The history of the bicycle road race in Japan, about “Tour of Japan”] (PDF). 自転車文化センター研究報告書 (јапонски). Bicycle Culture Center (5).
  2. „2001 6th Tour of Japan“. Tour of Japan Organizing Committee. Посетено на June 9, 2016.
  3. NEXT TOJ 〜TOJの歴史を振り返る〜 Vol.68. 2017-04-09. Посетено на 2017-04-27.

Надворешни врски уреди