Отвори го главното мени

Гран при Монтреал 2012 било третото издание на Гран при Монтреал, еднодневна професионална велосипедска друмска трка. Била одржана на 9 септември 2012, на растојание од 205,7 километри, започнувајќи и завршувајќи во Монтреал, Квебек, Канада. Била 26. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката била една од единствените две трки кои се дел од календарот на Светската турнеја во Северна Америка, другата била Гран при Квебек, која се одржала два дена претходно.

Гран при Монтреал 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 26 од 28
Детали за трката
Date 9 септември 2011
Растојание 205,7 км
Време 5ч 28' 29" (23.36 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ларс Петер Нордхауг (Норвешка) (Тим Скај)
Втор  Морено Мозер (Италија) (Ликвигас-Канондејл)
Трет  Александар Колобнев (Русија) (Катјуша)
2011
2013

Трката била освоена од Норвежанецот Ларс Петер Нордхауг (Тим Скај), кој се одвоил од водечката група и нападнал двапати во последите 5 километри. Ги отспринтал Морено Мозер (Ликвигас-Канондејл) и Александар Колобнев (Катјуша). Сајмон Геранс од Орика-ГринЕЏ, кој победил на Гран при Квебек 2012, го освоил четвртото место.[1]

ТекУреди

Трката се состоела од 17 кругови на патека од 12,1 километар во должина и ја следела истата рута како во изданието во 2011. Патеката, околу главниот кампус на Универзитетот во Монтреал, била добра поставена за специјалисти за искачувања и оние кои сакаат нагорнини. Завршницата била на нагорнина со мал наклон од 4%, која се наоѓала на Avenue du Parc. Имало остра кривина од 180 степени на десно на 500 метри пред целта. Вкупното вертикално искачување на трката било 3.893 метри.[2] Главните потешкотии биле:

  • Километар 2: Кот Камилјен-Уд: 1,8 километри со просечен наклон од 8%
  • Километар 6: Кот де ла Политехник: 780 метри со просечен наклон од 6% и делница од 200 метри со наклон од 11%
  • Километар 11: Авену ди Парк: 560 метри со просечен наклон од 4%

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била дел од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI ProTeam екипи биле поканети автоматски и се обврзани да испратат свој состав. Биле доделени и 3 специјални покани на професионалните континентални екипи: на две француски екипи (Кофидис и Тим Јуропкар) и една канадска (СпајдерТек-Ц10).[3]

18 ProTeams кои настапиле биле:

Трите професионални континентални екипи кои настапиле биле:

РезултатиУреди

НаводиУреди

  1. Sadhbh O'Shea. „Nordhaug guts out a victory in Montréal“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 9 септември 2012 (посет. 9 септември 2012 г).
  2. „Parcours“ (PDF). Гран при Монтреал. Grand Prix Cycliste Québec-Montréal. конс. 11 септември 2011. 
  3. „Список на екипи кои ќе настапат на Гран при Квебек“. Grand Prix Cyclistes. Grand Prix Cycliste Québec-Montréal. конс. 15 август 2012. 

Надворешни врскиУреди