Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017

издание 2017 на велосипедската трка Лиеж-Бастон-Лиеж
Лиеж-Бастон-Лиеж 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание103. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум23 април 2017
Растојание258 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај153
Просечна брзина40,265 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017 — 103. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 23 април како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   Кофидис
 3.   Директ Енержи
 4.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 5.   Спорт Вландерен-Балоас
 6.   ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 7.   Ванти-Груп Гобер

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар6ч 24' 27
2.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 3
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 3
5.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3
6.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
7.   Михаел Албасини Орика-Скот+ 3
8.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 7
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-Нипо+ 7
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 7
11.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 7
12.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 7
13.   Серхио Енао Тим Скај+ 7
14.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
15.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 10
16.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 14
17.   Руди Молар ФДЖ+ 14
18.   Жилјен Симон Кофидис+ 14
19.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 14
20.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 14
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди