БинкБенк Тур 2018

14. издание на велосипедската трка
БинкБенк Тур 2018 Cycling (road) pictogram.svg
BinckBank Tour 2018 Heerenveen.jpg
Детали за трката
Издание14. БинкБенк Тур
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 август 2018
Растојание1.122,4 км
ДржавиNED Холандија
BEL Белгија
ПоаѓалиштеХеренвен
ОдредиштеГерардсберген
Екипи23
Просечна брзина44,509 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Матеј Мохорич (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
БодовенCZE Здењек Штибар (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
БорбеностNED Елмар Рејндерс (Ромпот-Недерландсе Лотереј) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенBEL Квик-Степ Флорс Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

БинкБенк Тур 2018 — 14. издание на велосипедската етапна трка БинкБенк Тур, која се одржала помеѓу 13 и 19 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката била одржана на територија на Белгија и на Холандија.[1][2]

Трката била освоена од Словенецот Матеј Мохорич.

РутаУреди

Патеката за трката била објавена во февруари 2018 година.[3]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  13 авгХеренвен – Болсвард177,3  Фабио Јакобсен    Фабио Јакобсен  
2  14 авгВенрај – Венрај12,7  Штефан Кинг    Штефан Кинг  
3  15 авг  Алтер –   Антверпен166  Тако ван дер Хорн    Матеј Мохорич  
4  16 авг  Бланкенберге –   Ардоје165,5  Јаспер Стејвен    Матеј Мохорич  
5  17 авг  Синт Питерс Леув –   Ланакен209,2  Магнус Корт    Матеј Мохорич  
6  18 авг  Римст – Ситард-Гелен182,2  Грегор Милбергер    Матеј Мохорич  
7  19 авг  О Дер  Герардсберген209,5  Мајкл Метјус    Матеј Мохорич  

ЕкипиУреди

Бидејќи БинкБенк Тур е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Пет професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 23 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Групама-ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (5)
 1.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 2.   Спорт Вландерен-Балоас
 3.   Верандас Вилемс-Крелан
 4.   Ванти-Груп Гобер
 5.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс4ч 01' 00
2.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4.   Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
6.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
7.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 0
8.   Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
9.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10.   Рикардо Минали Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен   Квик-Степ Флорс4ч 00' 50
2.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 4
3.   Елмар Рејндерс Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 5
4.   Дрис де Бонт  Верандас Вилемс-Крелан+ 5
5.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 6
6.   Мануеле Боаро Бахреин-Мерида+ 7
7.   Димитри Пејскенс ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 7
8.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 9
9.   Томас Спренгерс Спорт Вландерен-Балоас+ 9
10.   Кристофер Халворсен Тим Скај+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим14' 11
2.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 14
3.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 15
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 15
5.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 19
6.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 19
7.   Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 20
8.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 22
9.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
10.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 23
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Штефан Кинг   БМЦ Рејсинг Тим4ч 15' 11
2.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 14
3.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 15
4.   Мајкл Метјус Санвеб+ 15
5.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 19
6.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 19
7.   Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 20
8.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 22
9.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
10.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј3ч 47' 42
2.   Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 3
3.   Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
4.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 3
5.   Јеспер Аселман Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 35
6.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
7.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 1' 11
8.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Флорс+ 1' 11
9.   Макс Валшајд Санвеб+ 1' 11
10.   Том ван Асбрук ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида8ч 03' 45
2.   Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 1
3.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 19
4.   Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 25
5.   Тако ван дер Хорн  Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 31
6.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 33
7.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 34
8.   Мајкл Метјус Санвеб+ 34
9.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 38
10.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо3ч 44' 46
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
5.   Тимоти Дипон Ванти-Груп Гобер+ 0
6.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7.   Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8.   Том ван Асбрук ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
9.   Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
10.   Дилан Груневеген Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида11ч 48' 28
2.   Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
3.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 22
4.   Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 28
5.   Мајкл Метјус Санвеб+ 30
6.   Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
7.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 37
9.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 41
10.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Магнус Корт Астана4ч 39' 50
2.   Јулиус ван ден Берг ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
3.   Алекси Гужар АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Јонас Рикерт Спорт Вландерен-Балоас+ 29
5.   Кејлеб Јуан  Мичелтон-Скот+ 33
6.   Матео Пелуки Бора-Хансгрое+ 33
7.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Флорс+ 33
8.   Том Девринт Ванти-Груп Гобер+ 33
9.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 33
10.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида+ 33
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида16ч 28' 51
2.   Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 3
3.   Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 22
4.   Максим Вантом ВБ-Аква Протект-Веранкласик+ 28
5.   Мајкл Метјус Санвеб+ 30
6.   Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
7.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 37
9.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 41
10.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое4ч 05' 10
2.   Тим Веленс Лото-Судал+ 3
3.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 3
4.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 3
5.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 5
6.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 8
7.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 8
8.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 11
9.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 11
10.   Мадс Вирц Шмит Катјуша-Алпесин+ 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида20ч 34' 12
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 30
3.   Тако ван дер Хорн Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 32
4.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 34
5.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 35
6.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 36
7.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 36
8.   Тим Веленс Лото-Судал+ 37
9.   Ив Ламперт Квик-Степ Флорс+ 43
10.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Метјус Санвеб4ч 38' 36
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 1
3.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 3
4.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 3
5.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 3
6.   Тим Веленс Лото-Судал+ 3
7.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 3
8.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 3
9.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 3
10.   Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 3
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич  Бахреин-Мерида25ч 13' 01
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 5
3.   Тим Веленс Лото-Судал+ 20
4.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 25
5.   Дилан ван Барле Тим Скај+ 34
6.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 37
7.   Серен Краг Андерсен Санвеб+ 39
8.   Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 43
9.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 43
10.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 50
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

Постоеле четири главни пласмани на трката. Првиот бил генералниот пласман, пресметуван преку додавање на времето кое секој возач го извозел на секоја етапа. Се применувале временски бонуси за првите тројца на етапата (10, 6 и 4 секунди на првите тројца возачи) и на трите спринтови „златен километар“ на секоја етапа. На секој од овие спринтови, првите тројца добивале 3, 2 и 1 секунда бонус, соодветно. Возачот со најниско вкупно време бил победник на генералниот пласман. Возачот кој водел во пласманот ја освојувал зелената маичка.

Постоел и бодовен пласман. На секоја друмска етапа, возачите добивале бодови доколку завршат помеѓу првите десет, а други бодови имало и за средните спринтови. Возачот со најмногу бодови бил предводник на пласманот и ја освојувал црвената маичка. Борбениот пласман бил заснован само на бодовите на средните спринтови; водечкиот возач ја освојувал црната маичка. Последен пласман е екипниот пласман: на секоја етапа времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа биле додавани. Екипата со најниско вкупно време го освојувала екипниот пласман.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Борбен пласман
 
Екипен пласман
1 Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Дрис де Бонт Квик-Степ Флорс
2 Штефан Кинг Штефан Кинг Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
3 Тако ван дер Хорн Матеј Мохорич Фабио Јакобсен Тако ван дер Хорн
4 Јаспер Стејвен Кејлеб Јуан Елмар Рејндерс
5 Магнус Корт Дрис де Бонт
6 Грегор Милбергер Елмар Рејндерс Квик-Степ Флорс
7 Мајкл Метјус Здењек Штибар
На крај Матеј Мохорич Здењек Штибар Елмар Рејндерс Квик-Степ Флорс

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „BinckBank Tour 2018: van Heerenveen tot Geraardsbergen“ [BinckBank Tour 2018: from Heerenveen to Geraardsbergen]. sport.be. Посетено на 13 август 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди