Гран при Квебек 2017

издание 2017 на велосипедската трка Гран при Квебек
Гран при Квебек 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Гран при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум8 септември 2017
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај142
Просечна брзина40,251 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермет (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиAUT Лукас Пестлбергер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2017 (наречена и: ГП Квебек 2017) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 8 септември како 33. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од светскиот првак Петер Саган во спринтерска завршница.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Била повикана една професионална континентална екипа, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   ФДЖ
 8.   Лото-Судал
 9.   Мовистар
 10.   Орика-Скот
 11.   Квик-Степ Флорс
 12.   Дименжн Дата
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионална континентална екипа
 1.   Израелска велосипедска академија
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 00' 31
2.   Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
4.   Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
6.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
7.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
8.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
9.   Тони Галопен Лото-Судал+ 0
10.   Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Квебек 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди