Трка околу Франкфурт 2018

56. издание на велосипедската трка Трка околу Франкфурт
Трка околу Франкфурт 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание57. Трка околу Франкфурт
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум1 мај 2018
Растојание212,5 км
ДржаваGER Германија
ПоаѓалиштеЕшборн
ОдредиштеФранкфурт на Мајна
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај71
Просечна брзина40,68 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Оливер Насен (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Франкфурт 2018 (службено: Ешборн-Франкфурт — Околу Финанцплац 2017) — 56. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Франкфурт, која се одржала на 1 мај како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Со тоа, десет од осумнаесетте екипи избрале да учестуваат. Дополнително биле поканети и единаесет професионални континентални екипи, со што на трката настапиле вкупно 21 екипа.

Екипи од Светската турнеја на UCI (10)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Бахреин-Мерида
 3.   Бора-Хансгрое
 4.   Лото-Судал
 5.   Квик-Степ Флорс
 6.   Катјуша-Алпесин
 7.   Санвеб
 8.   Трек-Сегафредо
 9.   ОАЕ Емирати
 10.   Дименжн Дата
Професионални континентални екипи (11)
 1.   Кофидис
 2.   Спорт Вландерен-Балоас
 3.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 4.   Фортунео-Самсик
 5.   Аква Блу Спорт
 6.   ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 7.   Нипо-Вини Фантини-Европа Овини
 8.   Гаспром-РусВело
 9.   Верандас Вилемс-Крелан
 10.   Ванти-Груп Гобер
 11.   ЦЦЦ Спранди Полковице

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати5ч 13' 25
2.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
3.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
4.   Андреја Пасквалон Ванти-Груп Гобер+ 1
5.   Шон де Би Верандас Вилемс-Крелан+ 1
6.   Грега Боле Бахреин-Мерида+ 1
7.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 2
8.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 2
9.   Јан Тратник ЦЦЦ Спранди Полковице+ 2
10.   Хуан Хосе Лобато Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 2
11.   Питер Ванспејбрук Ванти-Груп Гобер+ 2
12.   Лука Пиберник Бахреин-Мерида+ 3
13.   Жилјен Симон Кофидис+ 3
14.   Реми Мерц Лото-Судал+ 3
15.   Кенет Ванбилсен Кофидис+ 3
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Трка околу Франкфурт 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди