Класик Лондон-Сари 2017

издание 2017 на велосипедската трка Класик Лондон-Сари
Класик Лондон-Сари 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание6. Класик Лондон-Сари
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум30 јули 2017
Растојание185,9 км
ДржаваGBR Обединето Кралство
ПоаѓалиштеПарк Сент Џејмс
ОдредиштеМол
Екипи21
Возачи на почеток144
Возачи на крај119
Просечна брзина45,397 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNOR Александер Кристоф (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Магнус Корт (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Мадс Вирц Шмит (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиITA Матео Трентин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Класик Лондон-Сари 2017 (позната и како: Класик РајдЛондон-Сари 2017) — 6. издание на велосипедската еднодневна трка Класик Лондон-Сари, која се одржала на 30 јули како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница од Норвежанецот Александер Кристоф од Катјуша-Алпесин.[3]

ЕкипиУреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, четиринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. Дополнително, осум професионални континентални екипи се натпреварувале, со што главната била составена од 22 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (13)
 1.   Бора-хансгрое
 2.   БМЦ Рејсинг
 3.   Канондејл-Драпак
 4.   Лото-Судал
 5.   Лото НЛ-Џамбо
 6.   Катјуша-Алпесин
 7.   Скај
 8.   Квик-Степ Флорс
 9.   Санвеб
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   ОАЕ Абу Даби
 12.   Дименжн Дата
 13.   Орика-Скот
Професионални континентални екипи (8)
 1.   Андрони Џокатоли
 2.   Аква Блу Спорт
 3.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 4.   Израелска велосипедска академија
 5.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 6.   Ванти-Груп Гобер
 7.   Спорт Вландерен-Балоас
 8.   Вилиер Триестина-Селе Италија

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин4ч 05' 41
2.   Магнус Корт Орика-Скот+ 0
3.   Мајкл Метјус Санвеб+ 0
4.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
5.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
6.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7.   Зак Демпстер Израелска велосипедска академија+ 0
8.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
9.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Кеш, Дејн (30 јули 2017). „Alexander Kristoff wins RideLondon Classic“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 30 јули 2017.
 4. „Prudential RideLondon Classic Start List“ (Portable Document Format). Класик Лондон-Сари. London & Surrey Cycling Partnership LLP. Посетено на 29 јули 2017.
 5. „Класик Лондон-Сари 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди