Џиро ди Ломбардија 2018

112. издание на велосипедската трка
Џиро ди Ломбардија 2018
Детали за трката
Издание112. Џиро ди Ломбардија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум13 октомври 2018
Растојание241 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеБергамо
ОдредиштеКомо
Екипи24
Возачи на почеток168
Возачи на крај98
Просечна брзина40,921 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ)
ВторопласиранITA Винченцо Нибали (Бахреин-Мерида)
ТретопласиранBEL Дилан Тенс (БМЦ Рејсинг Тим)
◀20172019▶
Документација

Џиро ди Ломбардија 2018 — 112. издание на велосипедската еднодневна трка Џиро ди Ломбардија, која се одржала на 13 октомври како 36. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Тибо Пино, пред Винченцо Нибали и Дилан Тенс.[3]

Екипи уреди

Бидејќи Џиро ди Ломбардија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Шест професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 24 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (6)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тибо Пино Групама-ФДЖ5ч 53' 22
2.   Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 32
3.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 43
4.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 43
5.   Тим Веленс Лото-Судал+ 43
6.   Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 43
7.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 43
8.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 43
9.   Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 48
10.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 22
11.   Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 31
12.   Еган Бернал Тим Скај+ 1' 31
13.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 31
14.   Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 31
15.   Микел Ниеве Мичелтон-Скот+ 1' 31
16.   Дарио Каталдо Астана+ 1' 57
17.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 3' 04
18.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 33
19.   Матија Катанео Андрони Џокатоли-Сидермек+ 3' 33
20.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 3' 33
Извор: ProCyclingStats


Наводи уреди

  1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
  2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
  3. „Thibaut Pinot triumphs at Il Lombardia as Groupama-FDJ rider wins first monument of his career“. The Telegraph. Посетено на 13 октомври 2018.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  5. „Џиро ди Ломбардија 2018“. ProCycling.

Надворешни врски уреди