Гран при Монтреал 2017

издание 2017 на велосипедската трка Гран при Монтреал
Гран при Монтреал 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание8. Гран при Монтреал
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум10 септември 2017
Растојание205,7 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеМонтреал
ОдредиштеМонтреал
Екипи20
Возачи на почеток160
Возачи на крај101
Просечна брзина38,272 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Хесус Ерада (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Том-Јелте Слагтер (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Бауке Молема (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гран при Монтреал 2017 (наречена и: ГП Монтреал 2017) — 8. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Монтреал, која се одржала на 10 септември како 34. настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Диего Улиси.

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Монтреал е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Била повикана една професионална континентална екипа, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 19 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   ФДЖ
 8.   Лото-Судал
 9.   Мовистар
 10.   Орика-Скот
 11.   Квик-Степ Флорс
 12.   Дименжн Дата
 13.   Катјуша-Алпесин
 14.   Лото НЛ-Џамбо
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионална континентална екипа
 1.   Израелска велосипедска академија
Национална екипа
 1.   Канада

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[4]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Диего Улиси ОАЕ Емирати5ч 22' 29
2.   Хесус Ерада Мовистар+ 0
3.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
4.   Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 6
6.   Тони Галопен Лото-Судал+ 11
7.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 16
8.   Мајкл Метјус Санвеб+ 16
9.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 16
10.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-Нипо+ 16
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Гран при Монтреал 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди