Отвори го главното мени

Флеш Валон 2017

издание 2017 на белгиската велосипедска трка
Флеш Валон 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 1.UWT
Датум19 април 2017
Растојание200,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеБенш
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток200
Возачи на крај166
Просечна брзина38,116 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Дилан Тенс (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
Fleche wallonne 2017.png
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Флеш Валон 2017 — 81. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 19 април како седумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

ЕкипиУреди

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   AG2R La Mondiale
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг Тим
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Cannondale-Drapac
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Тим Скај
 16.   Sunweb
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Аква Блу Спорт
 2.   Кофидис
 3.   Директ Енержи
 4.   Fortuneo-Vital Concept
 5.   Спорт Вландерен-Балоас
 6.   ВБ-Веранкласик-Аква Протект
 7.   Ванти-Груп Гобер
 

ПоредокУреди

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 4. „Флеш Валон 2017“. ProCycling. 

Надворешни врскиУреди