Македонија во 2007 година

Република Македонија во 2007 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010

Водачи уреди

Настани уреди

јануари уреди

 

февруари уреди

март уреди

 
Вип

април уреди

 
Уапсен Љубе Бошкоски

мај уреди

јуни уреди

јули уреди

август уреди

  • 20 август - Собранието ја одобри мерката притвор за Владо Бучковски.[5] Стотици граѓани и активисти на СДСМ го блокираа Основниот суд 1 во Скопје. По осумчасовниот распит, судијката одлучи Бучковски да се брани од слобода.
  • август - Донесена пресуда во Лондон во корист на ОКТА. Македонија треба да и’ плати на ОКТА 53,4 милиони долари отштета

септември уреди

 
Macedonialovesyou.eu

октомври уреди

 
Загина Тоше Проески

ноември уреди

декември уреди

Култура уреди

Музика уреди

 
Каролина Гочева на Евровизија 2007

Книги и списанија уреди

Филм и телевизија уреди

 
Сенки

Објекти уреди

 
Црква „Св. Атанасиј“ - Лешок

Останато уреди

 
Википедија со 10.000 статии

Спорт уреди

Фудбал уреди

2007-03-24
20:15 UTC+1
Хрватска   2 – 1   Македонија Maksimir Stadium, Zagreb
Гледачи: 20,000
Судија: Конрад Плотц (Австрија)
Срна Дарио   58'
Едуардо   88'
Report Седловски Гоце   36'

2007-06-02
19:30 UTC+2
Македонија   1 – 2   Израел Градски, Скопје
Гледачи: 15,000
Судија: Кнут Кирцер (Германија)
Стојков Ацо   13' Report Јитзаки Барак   11'
Колаути Роберто   44'

2007-09-08
19:00 UTC+4
Русија   3 – 0   Македонија Локомотива Стадион , Москва
Гледачи: 26,000
Судија: Евребо Хенинг Том (Норвешка)
Березутски Васили   8'
Аршавин Андреј   84'
Кержаков Александр   88'
Report

2007-09-12
20:30 UTC+2
Македонија   1 – 1   Естонија Градски, Скопје
Гледачи: 5,000
Судија: Трату Леонитис (Кипар)
Мазнов Горан   30' Report Пироја Раио   17'

2007-10-17
20:00 UTC+2
Македонија   3 – 0   Андора Градски, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Малцинскас Паулиус (Литванија)
Наумовски Илчо   30'
Седловски Гоце   44'
Пандев Горан   59'
Report

2007-11-17
20:00 UTC+1
Македонија   2 – 0   Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Блекере де Франк Frank (Белгија)
Мазнов Горан   71'
Наумовски Илчо   83'
Report

2007-11-21
19:00 UTC+2
Израел   1 – 0   Македонија Рамат Ган, Рамат Ган
Гледачи: 2,736
Судија: Микулски Томаж (Полска)
Барда Елјанив   35' Report

* Пријателски натпревари

07 02 2007
16:00
Албанија   0 – 0   Македонија Логорич, Скадар
Гледачи: 8,000
Судија: Паоло Бертини (Италија)
Report Ристиќ Стевица   33'

22 08 2007
20:00
Македонија   0 – 0   Нигерија Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Нухјус Бен (Холандија)
Report

Кошарка уреди

Починати уреди

 
Тоше Проески

Родени уреди

Наводи уреди

  1. www.kanal5.com.mk
  2. www.kanal5.com.mk
  3. www.idividi.com.mk
  4. www.utrinski.com.mk[мртва врска]
  5. „www.taratur.com“. Архивирано од изворникот на 2007-08-31. Посетено на 2010-12-27.