Танушевци

село во Општина Чучер-Сандево

Танушевци — село во Општина Чучер-Сандево, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 417 жители.

Танушевци
Танушевци во рамките на Македонија
Танушевци
Местоположба на Танушевци во Македонија
Танушевци на карта

Карта

Координати 42°13′19″N 21°22′46″E / 42.22194° СГШ; 21.37944° ИГД / 42.22194; 21.37944
Општина  Чучер-Сандево
Население 304 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 25131
Надм. вис. 1.201 м
Танушевци на општинската карта

Атарот на Танушевци во рамките на општината

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во северните предели на Скопска Црна Гора, во близина на врвот Копиљача. Селото се наоѓа скоро на самата македонско-косовска граница.

Историја уреди

Во XIX век, селото е дел од нахијата Кара Даг во Скопската каза во Отоманското Царство. Според опширните османлиски дефтери за населението на Скопската Каза од 1832/33 година, селото било муслиманско, со 12 муслимански домаќинства. На овој попис биле забележани 61 мажи муслимани, со 1 новороденче, а исто така и 5 доселени мажи од друго место. Се проценува дека селото во тој период имало 134 жители.[2]

Во 1913 година, селото имало 428 жители. Било дел од Општина Бродец.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 550 Албанци.[4]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948815—    
1953897+10.1%
1961841−6.2%
1971660−21.5%
1981772+17.0%
ГодинаНас.±%
19910−100.0%
1994814—    
2002417−48.8%
2021304−27.1%

На пописот од 2002 година, селото имало 417 жители, од кои 409 Албанци и 8 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 304 жители, од кои 212 Албанци и 92 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 815 897 841 660 772 0 814 417 304
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]


Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Османлиски документи за историјата на Македонија - пописи од XIX век на муслиманското население - Скопски Санџак, каза Скопје. Скопје: д-р Емил Крстески. 2020.
  3. Речник на местата во ослободената област Стара Србија по службени податоци. Белград: Мил. Ант. Вујиќ. 1914.
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.[мртва врска]
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски уреди