Орден за заслуги за Македонија

Орденот за заслуги за Македонија е четврто по важност државно одликување доделувано за заслуги за Република Македонија на политичко-социјален и културен план.

Орден за заслуги за Македонија
Доделена заЗаслуги на лица кои со својот ангажман придонеле и направиле врвни отварувања во сите домени на општествениот живот на земјава.
ДржаваМакедонија Македонија
ДоделуваПретседател на Република Македонија
Прво
доделување
2007


Опис уреди

 
Изглед на Орденот за заслуги

Има основна ѕвездеста форма со димензии од 65мм.

Орденот е изработен од сребро, позлата, тониран топол емајл. Има соодветна лента и минијатурна лента.

Редниот број на орденот, соодветен жиг за чистота на металот од кој е изработен и жигот на производителот се втиснати на задниот дел на орденот.

Секој орден и медал има соодветна кутија, во одредена боја, која димензионално одговара на димензиите на одличјата. На поклопецот на кутијата со златовтиснување е името на одличјето.

Лентите за ордените се изработени од маорирана свила во пропишаната боја и димензија.

Автор уреди

Автор на идејното решение на орденот е Петар Гајдов,поранешен член и потпретседател на Македонското хералдичко здружение.

Критериуми уреди

Орденот за заслуги за Македонија се доделува на:

Добитници уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за исклучителен придонес во работата на Академијата, како и за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за исклучителниот придонес во работата и афирмацијата на МАНУ, за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност, како нејзини претседатели во периодот од 1984 до 2007
 3. Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за иосклучителниот придонес во работата и афирмацијата на МАНУ, за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност, како нејзини претседатели во периодот од 1984 до 2007
 4. http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4F67A88668ABA04FACE8141F6A66BA96[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/444660/
 6. Сител - Симон Трпчески одликуван со „Орден за заслуги за Македонија“[мртва врска]
 7. [1][мртва врска]
 8. [2][мртва врска]
 9. Ото фон Хабсбург одликуван со Орден за заслуги за Македонија - Македонско хералдичко здружение 18 јануари 2011
 10. http://www.me-chitash.com/vesti/makedonija/3217-orden-za-zaslugi-za-makedonija-na-tose-proeski Архивирано на 20 август 2020 г., 24 јануари 2011
 11. 11,0 11,1 [3] 08.02.2014
 12. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-10-10.
 13. „Македонската филхармонија доби Орден за заслуги за Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 25 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-07. Посетено на 25 ноември 2014.
 14. [4][мртва врска]
 15. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-12-05.
 16. http://president.gov.mk/mk/2011-09-03-12-21-37/3041-mrtnajavno26122014.html[мртва врска]
 17. http://president.mk/mk/2011-09-03-12-21-37/4122-2016-10-19-07-45-01.html[мртва врска]
 18. „Орден за заслуги за Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов“. Дојче Веле. 23 јули 2021. Посетено на 24 јули 2021.
 19. „Пендаровски ги одликуваше Гоце Тодоровски, Бајруш Мјаку, Коле Ангеловски, Авторите на К-15 и Албанскиот Театар“. 27.12.2023. Посетено на 1 јануари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 20. „Орден за заслуги за Благоја Чоревски, Бедија Беговска, Ѓокица Лукаревски, Оливера Николова Слободан Унковски, Рефет Абази и Ристо Вртев“. Вечер. 29.1.2024. Посетено на 31 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)