Ѓоко Танески

Ѓоко Танески (2 март 1977 во Охрид, СР Македонија, СФРЈ) e македонски пејач.

Ѓоко Танески
Gjoko taneski eurovision 2010.jpg
Основни податоци
Родено имеЃоко Танески
Роден(а)2 март 1977 (1977-03-02) (44 г.)
Охрид, СР Македонија,
СФРЈ
ПотеклоМакедонец
Жанр(ови)Поп, Поп-Рок
Занимање/њаПејач
Инструмент(и)Вокал
Години активност1996 - сегашност

ЖивотописУреди

Ѓоко Танески е роден на 2 март 1977 година, во Охрид, каде што живее. Тој е четврто дете во семејството. Во Кавадарци завршил средно шумарско училиште. Ѓоко Танески е оженет и има две ќерки: Анастасија, родена во 2007 година, и Михаела, родена во 2011 година.[1]

Музичка кариераУреди

Своите музички почетоци, Танески ги направил во Кавадарци, кога за време на средношколските денови ја оформил својата прва група, со која настапувал на локалната сцена.[1]

Евровизија 2010Уреди

На 20 февруари 2010 година, Танески победил на македонското национално финале за избор на песна за Евровизија. Така, тој ја претставувал Македонија на фестивалот „Евровизија 2010“, одржан во Норвешка, со песната „Јас ја имам силата“.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

ПесниУреди

  • „Никогаш доста“ (2008)
  • „Јас ја имам силата“ (2010)

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Соња Алексоска Неделковска, „Ниту се карам, ниту се тепам“, Антена, број 852, 24.20.2014, стр. 10-11.

Надворешни врскиУреди