Црква „Св. Илија“ - Аеродром

црква во населбата Аеродром
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети пророк Илија
Црква Св. Илија - Аеродром.JPG
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужно Скопско
Местоположба
Населено место Населба Аеродром
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1997
Завршено 2007
Архитектонски опис
Површина 140 m²
Портал „МПЦ“

Свети Пророк Илијацрква во населбата Аеродром во истоимената Општина. Изградбата на црквата започнала во 1997 година со донации од различни извори, како граѓаните на Аеродром, со пари на МПЦ - ОА, со донации на Општината Аеродром и со поголеми донации на некои скопски инвеститори. Црквата има помошни простории и камбанерија која е изградена во периодот 2006-2007 година. Комплетно црквата била завршена во 2007 година.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „„Свети Илија" готова за Велигден“. Дневник. 2 јануари 2007. Посетено на 2012-04-07.

Надворешни врскиУреди