Тоде Петревски (награда)

Тоде Петревски — награда за новинарство, која ја доделува Битолски весник, востановена во чест на прерано починатиот новинар Тоде Петревски († 30 мај 2004), доајен на битолското и македонското новинарство. Наградата традиционално се доделува во градската и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Битола. Првпат била доделена во 2005 година.

Лауреати

уреди

Наводи

уреди
  1. д-р Драган Груевски. Архивирано од изворникот на 2016-05-20. Посетено на 2016-05-31.
  2. Редакцијата на „Битолски весник“ денеска по деветти пат ја додели наградата „Тоде Петревски“[мртва врска]
  3. Наградата " Тоде Петрески " за Сашо Ристевски. Архивирано од изворникот на 2014-05-31. Посетено на 2016-05-31.
  4. Наградата за новинарство "Тоде Петревски" ја доби новинарката Анета Шијакова. Архивирано од изворникот на 2015-10-12. Посетено на 2016-05-31.
  5. По 11 пат доделена наградата „Тоде Петревски“[мртва врска]
  6. НМ (2020-05-26). „Наградата на Битолски весник „Тоде Петрески" за Блаже Докуле“. Нова Македонија. Посетено на 2020-05-27.