Споменик на загинатите бранители (Струмица)

Споменикот на загинатите бранители се наоѓа во градот Струмица, Македонија. Споменикот бил изграден во 2007 година и посветен на двајцата загинати бранители од овој град во конфликтот во 2001 година - Атанас Јанев и Кољо Китанов[1].

Споменик на загинатите бранители
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Македонија Струмица" does not exist
Општи податоци
МестоОпштина Струмица
Адресабулевар Маршал Тито
ГрадСтрумица
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°26′16.7″N 22°38′28.5″E / 41.437972° СГШ; 22.641250° ИГД / 41.437972; 22.641250
Почната2007
Завршена2007
СопственикОпштина Струмица

Наводи

уреди