Прва фудбалска лига на Македонија 2006/2007

Првата фудбалска лига на Македонија 2006/2007 - 15. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 6 август 2006, a завршила на 27 мај 2007. Победа ја освоила својата втора титула.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2006/07
ПрвациПобеда
Лига на ШампиониПобеда
УЕФА КупРаботнички Кометал
Вардар (преку домашниот куп)
Интертото КупМакедонија Ѓорче Петров
Одиграни натпревари198
Постигнати голови604 (3.05 по натпревар)
Најдобар стрелецБобан Јанчевски (26)

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2005/06

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2005/06

На крајот на сезоната 2006/07

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2006/07

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2006/07

Екипи уреди

Екипа Град / Село Стадион
Башкими Куманово Градски стадион Куманово
Брегалница Краун Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово

Табела уреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Победа (C) 33 21 8 4 73 42 +31 71 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Работнички Кометал 33 19 10 4 75 25 +50 67 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Македонија Ѓорче Петров 33 18 10 5 65 29 +36 64 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Вардар[lower-alpha 1] 33 17 8 8 63 34 +29 59 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
5 Ренова 33 17 8 8 53 31 +22 59
6 Пелистер 33 14 3 16 37 32 +5 45
7 Напредок 33 12 9 12 50 47 +3 45
8 Башкими 33 12 6 15 54 60 −6 42
9 Силекс (O) 33 12 5 16 54 52 +2 41 Пласман во баражот за опстанок
10 Шкендија 79 (O) 33 10 8 15 39 63 −24 38
11 Брегалница Краун (R) 33 3 4 26 19 27 −8 13 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Влазрими (R) 33 2 3 28 22 92 −70 9
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Вардар обезбедил пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2006/2007.


Резултати уреди

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите од табелата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–22 уреди

Дома-гости БАШ БРЕ ВАР ВЛА МАК НАП ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ
Башкими / 8-1 0-3* 2-0 2-2 2-1 1-2 2-2 1-3 0-3 1-0 6-1
Брегалница Краун 0-5 / 0-3 5-1 2-3 1-2 0-4 1-1 0-3 1-0 0-2 0-3
Вардар 3-0 1-1 / 3-0 2-2 5-1 2-1 2-1 0-2 1-1 0-1 0-0
Влазрими 2-3 0-0 0-1 / 0-5 1-3 0-1 2-4 0-3 1-1 2-1 3-0
Македонија Ѓорче Петров 1-1 3-0 0-2 3-0 / 2-1 2-0 0-0 3-0 1-1 3-1 2-0
Напредок 1-0 7-0 1-3 3-0* 1-0 / 0-0 2-2 0-0 1-1 2-0 2-2
Пелистер 2-0 3-0 1-2 1-0 0-1 2-2 / 1-0 2-0 1-2 1-0 3-0
Победа 3-2 3-1 3-2 3-0 1-1 3-2 2-1 / 1-1 1-0 1-0 4-2
Работнички Кометал 3-2 8-0 1-1 5-0 3-2 4-0 1-0 2-0 / 3-0 6-2 5-1
Ренова 2-2 3-0 3-0 3-0 0-2 0-0 1-0 2-3 1-1 / 3-0 1-2
Силекс 0-1 4-0 3-2 1-1 1-2 3-3 2-0 2-2 2-1 3-0 / 0-0
Шкендија 79 2-0 3-1 0-2 2-0 2-2 2-1 0-1 1-1 1-1 1-5 2-1 /

* = Службено доделен

Бараж за опстанок уреди

6 јуни 2007
Силекс 2 – 1 Скопје Стадион Тумбе Кафе, Битола
Натков   55'
Павловиќ   60'
Марковски   90'

24 јуни 2007
Шкендија 79 3 – 0 (служ.) Тетекс Градски стадион, Тетово

Најдобри стрелци уреди

Место Играч Екипа Голови
1   Бобан Јанчевски Башкими / Ренова 26
2   Благоја Гесоски Победа 19
3   Душан Савиќ Победа 16
4   Стевица Ристиќ Силекс 14
  Бошко Ступиќ Силекс
6   Арѓенд Беќири Ренова 13
  Горан Станковски Работнички Кометал
  Тоце Толески Ренова
9   Бурхан Емурлаху Шкендија 79 / Вардар 12
  Вандаир Вардар

Source: Macedonian Football (англиски)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди