Википедија на македонски јазик

издание на Википедија на македонски јазик

Македонска википедија — издание на Википедија на македонски јазик.

Иконка на Википедија Македонска википедија
Лого на македонската Википедија
URL mk.wikipedia.org
Комерцијална?не
Тип на место семрежен енциклопедиски проект
Регистрацијаизборна
Достапни јазици:македонски
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач македонска викизаедница
Пуштенасептември 2003

Преглед

уреди

Ова издание е почнато во септември 2003 г. и моментално има 145.403 статии и 117.720 регистрирани корисници. Го достигна бројот од 10.000 статии во 2007.[1] За Македонската википедија е пишувано во локални весници, како Нова Македонија, додека за верзии на други јазици е пишувано и во други домашни новински агенции.

Посетеност на Википедија на македонски

уреди
Посетеност на Википедија на македонски (1.9. 2017 - 31. 9. 2017) извор
Македонија
  
63,7 %
САД
  
13,4 %
Германија
  
6,8 %
Франција
  
4,8 %
Канада
  
2,1 %
останати
  
9,2 %

Белешки и наводи

уреди
  1. „Нова Македонија“. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2008-05-27.

Надворешни врски

уреди