Тони Зен

македонски рапер

Тони Петковски (21 јули 1983), во јавноста познат како Тони Зен, е македонски рапер и продуцент. Член е на групата Урбана Димензија, а се занимава со рап повеќе од 10 години.

Тони Петковски
Основни податоци
Родено имеТони Петковски
Познат(а) и какоТони Зен
Роден(а)21 јули 1983
Македонија Скопје
Жанр(ови)Рап
Занимање/њаПејач, композитор, изведувач на гитара, текстописец
Години на активност2002–денес
Мрежно местоToniZen.mk

Кариера

уреди

Под влијание на американскиот хип-хоп, кон крајот на 1990-тите години Тони (со уметничко име Kire Daskalov) почнува да се занимава со рап музиката. Активен е во неговата прва група „105“, снимајќи демо снимки достапни само на хип-хоп програмата на скопското радио Канал 103. Во 2002 година заедно со DJ Чваре ја формира групата Урбана Димензија, и со тоа започнува професионално да се занимава со рап музиката. Во меѓувреме Тони своето уметничко име од Тони Монтана го менува во Тони Зен Настапуваат на бројни настани во Македонија од кои се издвојува Street Beats Festival (хип-хоп вечер на Таксират 2005), како предгрупа на Jeru Da Damaja, Afu Ra, Guru и Едо Маајка. Тони Зен како соло артист, а и како член на Урбана Димензија работи на повеќе проекти во блиска соработка со Единствена Опција, Мартин Србиновски, Бојана и Бисера (Gemini), Тамара Тодевска, Роберт Билбилов, Јован Јованов и други.

Тони Зен бил гостин на концертот на Слаткаристика одржан на Антички театар во Охрид на 23 јули 2009, a исто така бил дел и од концертот на Слаткаристика, одржан во Метрополис Арена во Скопје каде имал свое шоу на сцената. На 31 март 2010 година, Тони Зен настапил како предгрупа на концертот на 50 Cent кој се одржа во салата "Борис Трајковски" во Скопје. Значаен датум за Тони Зен е 23 јули 2010 година, затоа што тогаш го одржал својот прв солистички концерт во Античкиот театар во Охрид пред околу 4 000 гледачи, а како гости на концертот настапиле Токсикологија и Слаткаристика.

Како најуспешен период во неговата досегашна кариера се смета периодот во 2009 и 2010 година кога Тони Зен претставувал еден од најдобрите рап артисти на територијата на Република Македонија. Покрај успехот во музиката, Тони е и сопственик на Tony's Soul Wear, продавница наменета исклучиво за хип-хоп облека. Продавницата се наоѓа во Градскиот Трговски Центар во Скопје.

Дискографија

уреди

Студиски албуми

уреди

Синглови

уреди

Од првите два албума
 • Зен мастер (2004)
 • Скопје мој град (2005)
 • Покрај Мене (feat. Gemini) (2005)
 • Во полн ефект (2006)
 • За Пандев (feat. Тамара) (2006)
 • Дали сакаш (feat. Единствена Опција)) (2006)
 • Сега Знам (feat. Мартин Србиновски) (2007)
 • Mi casa e su casa (feat. Слаткар) (2007)

Од последните два албума
 • Скандал (2009)
 • Спушти Се Доле (feat. Слаткар) (2009)
 • Во мој стил (2009)
 • Не ме замарај (feat. Тамара) (2010)
 • Океј (2010)
 • Јас сум хип-хоп (2010)
 • Бас (2011)
 • Надвор & Повеќе од рапер (2012)

Видео записи

уреди
Спот Година Режисер
Зен мастер 2004
Скопје мој град 2005
Во полн ефект 2006
Mi casa e su casa 2007 Дарко Антоновски
Дали сакаш 2008
Скандал 2009 Дарко Антоновски
Спушти Се Доле 2009
Во мој стил 2009 Дарко Антоновски
Не ме замарај 2010 Дарко Антоновски
Океј 2010 Дарко Антоновски
Биди зелен 2010 Томато продукција
Јас сум хип-хоп 2010
Бас 2010 EXIT-B Production
Суперзен 2011 EXIT-B Production
Rap `n` Roll 2011 Владимир Митревски-Ѓуле
Три 2011
Надвор & Повеќе од рапер 2012 BMA Production
Исти 2012 Мерт,Тони Зен
Под контрола 2013 Mert Asllani,Антонио Павловски
Сетила 2013 BMA brothers
Светот е твој 2013 BMA brothers
Прљаво на балкан 2016 Mert Asllani
СУМ 2019 Огнен Шапковски
Тишина 2019 Billy D,Toni Zen
Планот 2022 Огнен Шапковски
Првата нота 2022 Владислав Гавриловски
Клубот 2022 Никола Димов
El Padrino 2023 Владислав Гавриловски

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
 1. Ѓорге Стојанов, "Не станав познат да бидам швалериште", Антена, бр. 804, петок, 22.11.2013, стр. 5.