КК Вардар Осигурување

Не го поистоветувајте со клубот Вардар.

КК Вардар Осигурување е поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Скопје. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Вардар Осигурување
Основан2007; пред 17 години (2007)
Распаднат28 октомври 2010; пред 13 години (2010-10-28)
МестоСкопје
Бои на клуботсина и бела
ПретседателМирослав Котевски (последен)
ТренерСлободан Петровски (последен)
Позиција 2009/10
(Прва лига мажи)
вицепрвак
Супер Лига 1ви
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја уреди

 
Претходното лого

КК Вардар Осигурување имал играно една сезона во Првата македонска кошаркарска лига. Во сезоната 2009/10, КК Вардар Осигурување стигнал до финале, при што екипата на крај завршила на второто место губејќи со 4-3 во победи од КК Фени Индустри.[1] Пред да започне следната 2010/11 сезона, клубот поради финансиски причини се распаднал.[2] [3]

Состав уреди

Според последната сезона 2009/2010, составот на КК Вардар Осигурување е следниот[1]:

број Име и презиме датум
на раѓање
позиција висина
cm
држава
4 Александар Костоски 5.3.1988 Б 188   Македонија
5 Игор Пенов 5.10.1984 К 203   Македонија
6 Ненад Станков 16.1.1992 Б 191   Македонија
7 Иван Наумовски 23.10.1985 Б 184   Македонија
8 Тони Симиќ 8.6.1976 Ц 210   Македонија
9 Дарко Радуловиќ 19.7.1980 Б 192   Македонија
10 Дамјан Стојановски 9.12.1987 Б/К 197   Македонија
11 Кирил Николовски 9.6.1988 К/Ц 208   Македонија
12 Владимир Кузмановски 21.10.1984 К 199   Македонија
13 Тони Грнчаров 8.2.1980 Б 190   Македонија
14 Перо Блажевски 8.9.1972 K 200   Македонија
15 Јордан Николовски 9.11.1983 К/Ц 201   Македонија
Легенда
Б - бек
К - крило
Ц - центар

Тогашна управа уреди

Стручен Штаб[1]
Слободан Петровски - шеф на стручен штаб
Марјан Илиевски - тренер
Димитар Гаштарски - асистент на тренер
Магдалена Богуческа - лекар
Михајло Маноилов - физиотерапевт
Илија Пенов - менаџер на тим
Раководство[1]
Мирослав Котевски - претседател
Трајче Латиноски - потпретседател
Илија Пенов - директор
Александар Цветановски - комесар за безбедност
Илија Пенов - лице за контакт

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „КК Вардар Осигурување на страницата на КФМ“. Посетено на 2010-09-08.
  2. „Нема веќе Вардар Осигурување!“. idividi.com.mk. 28 октомври 2010.
  3. „Вардар Осигурување и официјално замина во историјата“. daily.mk. 28 октомври 2010.

Надворешни врски уреди