Подбреге

село во Општина Јегуновце
(Пренасочено од Подбреѓе)

Подбреге или Подбреѓе — село во Општина Јегуновце, во околината на градот Тетово.

Подбреге
Подбреге is located in Македонија
Подбреге
Местоположба на Подбреге во Македонија
Координати 42°3′46″N 21°7′18″E / 42.06278° СГШ; 21.12167° ИГД / 42.06278; 21.12167Координати: 42°3′46″N 21°7′18″E / 42.06278° СГШ; 21.12167° ИГД / 42.06278; 21.12167
Општина Јегуновце
Население 179 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 28058
Надм. вис. 384 м
Подбреге на општинската карта
Подбреге во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Подбреге во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Инаку тетовското село Подбреѓе се наоѓа на потегот помеѓу селата Јанчиште и Јегуновце, од левата страна на реката Вардар, на надморска височина од 395 м[1].

ИсторијаУреди

Ова село во турскиот период било градска населба во Долни Полог, и било место каде што имало касапница, бањи, ќерамидница и црква, за коишто постојат и монументални и пишани археолошки сведоштва. Најстарите податоци за постоењето на ова село датираат уште од 1321 година[1].

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 179 жители. Следува табела на националната структура на населението:[2]

Националност Вкупно
Македонци 161
Турци 0
Роми 16
Албанци 0
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
останати 1

РодовиУреди

Подбреге е македонско-ромско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

Македонски родови во селото се:

  • Доселеници: Грашаровци (2 к.) стари доселеници, не знаат точно од каде се доселени. Имаат роднини во селото Јегуновце; Кромидаровци (7 к.) доселени се од соседното сега раселено село Пештера на планината Жеден. Имале иселеници во Тетово, каде изумреле; Рикаловци (2 к.) доселени се од селото Кучково во Скопско, го знаат следното родословие: Стојан (жив на 70 г. во 1947 година) Анто-Столе-Ристо, кој се доселил во селото. Имаат иселеници во Јегуновце и во Прељубиште; Митревци (3 к.) доселени се во 1916 година од селото Врбештица кај Сириниќ; Синиковци (2 к.) доселени се од селото Севце кај Сириниќ; Орќевци или Вељовци (2 к.) не знаат од каде се доселени; Сане (1 к.) доселени се во 1916 година од селото Раотинце, таму припаѓале на родот Младеновци; Јовчевци (2 к.) доселени се во 1919 година од селото Вратница, во Вратница им се род Василевци; Богдановци (1 к.) доселени се исто така од селото Вратница, подалечно потекло имаат од Старо Село; Савевци (2 к.) доселени се во 1920 година од селото Беловиште, таму припаѓале на родот Марковци; Јанковци (1 к.) доселени се од селото Одри, таму имаат роднини; Перовци (1 к.) по потекло се од Горна Морава, од каде прво се населиле во Тетово, па од таму во Подбреге; Богојевци (1 к.) доселени се од селото Одри во 1942 година, во Одри имаат роднини.

Ромски родови во селото се:

  • Доселеници: Таировци (3 к.) доселени се од Стар Качаник на почетокот на 20 век, по дома зборуваат албански; Садрија (1 к.) доселени се кога и Таировци, само не знаат од каде, зборуваат албански; Синановци (1 к.) доселени се од некое село во Дреница, зборуваат албански.

Турци:

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

 
Црквата „Св.Архангел Михаил“ во Подбреге
Цркви

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2119 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница.[4]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 143 гласачи.[5]

Културни и природни знаменитостиУреди

  • Манастириште — старохристијанска базилика и средновековна црква, се наоѓа на околу 2 км западно од селото, во близина на железничката пруга[6]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Осветување на новоизградената црква на свети Архангел Михаил во село Подбреѓе“. МПЦ - ОА. 9 октомври 2007. Посетено на 2010-04-28.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
  4. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Посетено на 2010-04-28.

Надворешни врскиУреди