Список на екипи и велосипедисти на Тур де Франс 2011

список на статии на Викимедија

Тур де Франс 2011 било 98. издание на Тур де Франс, една од велосипедските Гранд Тур трки. Оваа година учествувале 22 екипи. Осумнаесет од овие екипи биле поканети на Турот како дел од UCI ProTour, додека четири екипи се француски професионални континентални екипи. Тур де Франс започнува со етапа од Пасаж ду Гоа до Мон де Алует на 2 јули и завршила на Шанзелизе во Париз на 24 јули.

Осумнаесет UCI ProTour екипи била поканети и обврзани да учествуваат на Тур де Франс 2011.[1]

Аг2р-Ла Мондијал
Рабобанк
Тим РадиоШек
Астана
Гармин-Сервело
Саксо Банк-СанГард
БМЦ Рејсинг Тим
Лампре-ИСД
ХТЦ-Хајроад
Ликвигас-Канондејл
Катјуша
Вакансолел-ДКМ
Омега Парма-Лото
Леопард Трек
Тим Скај
Еускалтел-Еускади
Квик Степ
Мовистар Тим

Исто така, и четири француски професионални континентални екипи биле поканети да земат учество:

Кофидис
Тим Јуропкар
ФДЖ
Сор-Сожасен

Почетен списокУреди

[2]

Легенда
Број Почетен број, кој возачот го носи на себе во текот на трката
Место Место во генералниот пласман
Одредени возачи родени на или по 1 јануари 1986 ги исполнуваат условите пласманот за млад возач
ДНС Означува возач, кој не стартувал, следено од етапата пред која се повлекол
ДНФ Означува возач, кој не завршил, следено од етапата на кој се повлекол
ХД Означува возач кој завршил надвор од временската граница, следено од етапата на која тоа се случило
ДСК Означува возач, кој бил дисквалификуван од трката, следено од етапата пред која тоа се случило
Возраста е точно до 2 јули 2011, датумот на кој Турот започна
Број Возач Националност Тим Возраст Место
1 Алберто Контадор   Шпанија Саксо Банк-СанГард 28 5
2 Есуус Ернандез   Шпанија Саксо Банк-СанГард 29 92
3 Даниел Наваро   Шпанија Саксо Банк-СанГард 27 62
4 Бенхамин Новал   Шпанија Саксо Банк-СанГард 32 116
5 Ричи Порт   Австралија Саксо Банк-СанГард 26 72
6 Крис Анкер Серенсен   Данска Саксо Банк-СанГард 26 37
7 Ники Серенсен   Данска Саксо Банк-СанГард 36 95
8 Матео Тосато   Италија Саксо Банк-СанГард 37 123
9 Брајан Вандборг   Данска Саксо Банк-СанГард 29 125
11 Енди Шлек   Луксембург Леопард Трек 26 2
12 Фабијан Канчелара   Швајцарија Леопард Трек 30 119
13 Јакоб Фуглсанг   Данска Леопард Трек 26 50
14 Линус Гердеман   Германија Леопард Трек 28 60
15 Максим Монфор   Белгија Леопард Трек 28 29
16 Стјуарт О’Грејди   Австралија Леопард Трек 37 78
17 Јост Постума   Холандија Леопард Трек 30 108
18 Френк Шлек   Луксембург Леопард Трек 31 3
19 Јенс Фојгт   Германија Леопард Трек 39 67
21   Самуел Санчес   Шпанија Еускалтел-Еускади 33 6
22 Горка Изагире   Шпанија Еускалтел-Еускади 23† 66
23 Егои Мартинес   Шпанија Еускалтел-Еускади 33 34
24 Алан Перез   Шпанија Еускалтел-Еускади 28 94
25 Рубен Перез   Шпанија Еускалтел-Еускади 29 75
26 Аметс Чурука   Шпанија Еускалтел-Еускади 28 ДНФ-9
27 Пабло Уртасун   Шпанија Еускалтел-Еускади 31 149
28 Иван Веласко   Шпанија Еускалтел-Еускади 31 ДНФ-6
29 Горка Вердуго   Шпанија Еускалтел-Еускади 32 25
31 Јурген ван ден Брук   Белгија Омега Парма-Лото 28 ДНФ-9
32 Филип Жилбер   Белгија Омега Парма-Лото 28 38
33 Андре Грајпел   Германија Омега Парма-Лото 28 156
34 Себастијан Ланг   Германија Омега Парма-Лото 31 113
35 Јирген Рулантс   Белгија Омега Парма-Лото 26 85
36 Марсел Зиберг   Германија Омега Парма-Лото 29 141
37 Јурген ван ден Вале   Белгија Омега Парма-Лото 34 ДНФ-4
38 Јеле Ванендерт   Белгија Омега Парма-Лото 26 20
39 Фредерик Вилемс   Белгија Омега Парма-Лото 31 ДНФ-9
41 Роберт Гесинк   Холандија Рабобанк 25† 33
42 Карлос Баредо   Шпанија Рабобанк 30 35
43 Ларс Бом   Холандија Рабобанк 25 ДНФ-13
44 Хуан Мануел Гарате   Шпанија Рабобанк 35 ДНС-9
45 Бауке Молема   Холандија Рабобанк 24† 70
46 Гриша Нирман   Германија Рабобанк 35 71
47 Луис Леон Санчес   Шпанија Рабобанк 27 57
48 Лауренс тен Дам   Холандија Рабобанк 30 58
49 Мартејн Тјалинги   Холандија Рабобанк 33 99
51 Тор Хушовд   Норвешка   Гармин-Сервело 33 68
52 Том Даниелсон   САД   Гармин-Сервело 33 9
53 Џулијан Дин   Нов Зеланд   Гармин-Сервело 36 145
54 Тајлер Фарар   САД   Гармин-Сервело 27 159
55 Рајдер Хесједал   Канада   Гармин-Сервело 30 18
56 Дејвид Милар   Обединето Кралство   Гармин-Сервело 34 76
57 Рамунас Навардаускас   Литванија   Гармин-Сервело 23† 157
58 Кристијан Ванде Велде   САД   Гармин-Сервело 35 17
59 Дејвид Забриски   САД   Гармин-Сервело 32 ДНФ-9
61 Александар Винокуров   Казахстан Астана 37 ДНФ-9
62 Реми ди Грегорио   Франција Астана 25 39
63 Дмитри Фофонов   Казахстан Астана 34 106
64 Андриј Гривко   Украина Астана 27 144
65 Максим Иглински   Казахстан Астана 30 105
66 Роман Кројцигер   Чешка Астана 25† 112
67 Паоло Тиралонго   Италија Астана 33 ДНФ-17
68 Томас Ваиткус   Литванија Астана 29 140
69 Андреј Зејц   Казахстан Астана 24† 45
71 Јанез Брајкович   Словенија Тим РадиоШек 27 ДНФ-5
72 Крис Хорнер   САД Тим РадиоШек 39 ДНС-8
73 Маркел Иризар   Шпанија Тим РадиоШек 31 84
74 Андреас Кледен   Германија Тим РадиоШек 36 DNF-13
75 Леви Лајпхајмер   САД Тим РадиоШек 37 32
76 Димитри Муравјев   Казахстан Тим РадиоШек 31 129
77 Серхио Паулињо   Португалија Тим РадиоШек 31 81
78 Јарослав Попович   Украина Тим РадиоШек 31 DNS-10
79 Ајмар Зубелдија   Шпанија Тим РадиоШек 34 16
81 Давид Аројо   Шпанија Мовистар Тим 31 36
82 Андреј Амадор   Костарика Мовистар Тим 24† 166
83 Руј Кошта   Португалија Мовистар Тим 24 † 90
84 Иманол Ервити   Шпанија Мовистар Тим 27 88
85 Иван Гутиерез   Шпанија Мовистар Тим 32 102
86 Бењат Инчаусти   Шпанија Мовистар Тим 25† ДНФ-8
87 Васил Кириенка   Белорусија Мовистар Тим 30 ХД-6
88 Хосе Хоакин Рохас   Шпанија Мовистар Тим 26 80
89 Франсиско Вентосо   Шпанија Мовистар Тим 29 139
91 Иван Басо   Италија Ликвигас-Канондејл 33 8
92 Маќеј Боднар   Полска Ликвигас-Канондејл 26
93 Кристијан Корен   Словенија Ликвигас-Канондејл 24†
94 Паоло Лонго Боргини   Италија Ликвигас-Канондејл 30
95 Даниел Ос   Италија Ликвигас-Канондејл 24†
96 Маќеј Патерски   Полска Ликвигас-Канондејл 24†
97 Фабио Сабатини   Италија Ликвигас-Канондејл 26
98 Силвестер Шмид   Полска Ликвигас-Канондејл 33
99 Алесандро Ваноти   Италија Ликвигас-Канондејл 30
101 Николас Роуш   Ирска Аг2р-Ла Мондијал 26
102 Максим Буе   Франција Аг2р-Ла Мондијал 24†
103 Оберт Дупон   Франција Аг2р-Ла Мондијал 30
104 Џон Гадре   Франција Аг2р-Ла Мондијал 32 ДНФ-11
105 Себастјен Ино   Франција Аг2р-Ла Мондијал 37
106 Блел Кадри   Франција Аг2р-Ла Мондијал 24†
107 Себастјен Минар   Франција Аг2р-Ла Мондијал 29
108 Жан Кристоф Перо   Франција Аг2р-Ла Мондијал 34
109 Кристоф Риблон   Франција Аг2р-Ла Мондијал 30
111 Бредли Вигинс   Обединето Кралство Тим Скај 31 ДНФ-7
112 Хуан Антонио Флеча   Шпанија Тим Скај 33
113 Сајмон Геранс   Австралија Тим Скај 31
114 Едвалд Боасон Хаген   Норвешка Тим Скај 24†
115 Кристијан Кнес   Германија Тим Скај 30
116 Бен Свифт   Обединето Кралство Тим Скај 23†
117 Герајнт Томас   Обединето Кралство Тим Скај 25†
118 Ригоберто Уран   Колумбија Тим Скај 24†
119 Хабиер Зандио   Шпанија Тим Скај 34
121 Силвен Шаванел   Франција Квик Степ 32
122 Том Бонен   Белгија Квик Степ 30 ДНФ-7
123 Гералд Чолек   Германија Квик Степ 24†
124 Кевин де Верт   Белгија Квик Степ 29
125 Дрис Девенинс   Белгија Квик Степ 27
126 Ади Енгелс   Холандија Квик Степ 34
127 Жером Пино   Франција Квик Степ 31
128 Герт Стегманс   Белгија Квик Степ 30 ДНС-13
129 Ники Терпстра   Холандија Квик Степ 27
131 Санди Казар   Франција ФДЖ 32
132 Вилијам Боне   Франција ФДЖ 29 ХД-14
133 Микаел Делаж   Франција ФДЖ 25
134 Арнолд Жанесон   Франција ФДЖ 25†
135 Џани Мерсман   Белгија ФДЖ 25
136 Реми Пориол   Франција ФДЖ 29 ДНФ-7
137 Антони Ру   Франција ФДЖ 24†
138 Жереми Роа   Франција ФДЖ 28
139 Артур Вишо   Франција ФДЖ 22†
141 Кадел Еванс   Австралија БМЦ Рејсинг Тим 34
142 Брент Бокволтер   САД БМЦ Рејсинг Тим 27
143 Маркус Бургхарт   Германија БМЦ Рејсинг Тим 28
144 Џорџ Хинкапи   САД БМЦ Рејсинг Тим 38
145 Амаел Моинар   Франција БМЦ Рејсинг Тим 29
146 Стив Морабито   Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 28
147 Мануел Квинцато   Италија БМЦ Рејсинг Тим 31
148 Иван Сантаромита   Италија БМЦ Рејсинг Тим 27
149 Михаел Шер   Швајцарија БМЦ Рејсинг Тим 24†
151 Реин Тарамае   Естонија Кофидис 24†
152 Микаел Буфаз   Франција Кофидис 32
153 Самуел Димулен   Франција Кофидис 30
154 Леонардо Дуке   Колумбија Кофидис 31
155 Жилиен ел Фарес   Франција Кофидис 26
156 Тони Галопен   Франција Кофидис 23†
157 Давид Монкутје   Франција Кофидис 36
158 Тристан Валентин   Франција Кофидис 29
159 Ромен Цингл   Белгија Кофидис 24†
161 Дамијано Кунего   Италија Лампре-ИСД 29
162 Леонардо Бертањоли   Италија Лампре-ИСД 33
163 Грега Боле   Словенија Лампре-ИСД 25
164 Матео Боно   Италија Лампре-ИСД 27
165 Данило Хондо   Германија Лампре-ИСД 37
166 Денис Костјук   Украина Лампре-ИСД 29
167 Давид Лосли   Швајцарија Лампре-ИСД 31
168 Андријано Малори   Италија Лампре-ИСД 23†
169 Алесандро Петаки   Италија Лампре-ИСД 37
171 Марк Кевендиш   Обединето Кралство ХТЦ-Хајроад 26
172 Ларс Бак   Данска ХТЦ-Хајроад 31
173 Бернхард Ајзел   Австрија ХТЦ-Хајроад 30
174 Метју Гос   Австралија ХТЦ-Хајроад 24†
175 Тони Мартин   Германија ХТЦ-Хајроад 26
176 Дани Пате   САД ХТЦ-Хајроад 32
177 Марк Реншо   Австралија ХТЦ-Хајроад 28
178 Тиџеј ван Гардерен   САД ХТЦ-Хајроад 22†
179 Петер Велитс   Словачка ХТЦ-Хајроад 26
181 Тома Веклер   Франција Тим Јуропкар 32
182 Антони Шарто   Франција Тим Јуропкар 32
183 Сирил Готје   Франција Тим Јуропкар 23†
184 Јохан Жен   Франција Тим Јуропкар 30
185 Винсент Жером   Франција Тим Јуропкар 26
186 Кристоф Керн   Франција Тим Јуропкар 30 ДНФ-5
187 Перик Кемено   Франција Тим Јуропкар 27
188 Пјер Ролан   Франција Тим Јуропкар 24†
189 Себастјен Тиржо   Франција Тим Јуропкар 27
191 Владимир Карпетс   Русија Катјуша 30
192 Павел Брут   Русија Катјуша 29 ДНФ-9
193 Денис Галимзјанов   Русија Катјуша 24† ХД-12
194 Владимир Гусев   Русија Катјуша 28
195 Михаил Игнатиев   Русија Катјуша 26
196 Владимир Изаикев   Русија Катјуша 25† ДНФ-13
197 Александар Колобнев   Русија Катјуша 30 ДНС-10
198 Егор Силин   Русија Катјуша 23†
199 Јуриј Трофимов   Русија Катјуша 27
201 Ромен Феји   Франција Вакансолел-ДКМ 27 ДНС-12
202 Борут Божич   Словенија Вакансолел-ДКМ 30
203 Томас де Гент   Белгија Вакансолел-ДКМ 24†
204 Џони Хогерланд   Холандија Вакансолел-ДКМ 28
205 Бјорн Леукеманс   Белгија Вакансолел-ДКМ 34
206 Марко Маркато   Италија Вакансолел-ДКМ 27
207 Ваут Пулс   Холандија Вакансолел-ДКМ 23† ДНФ-9
208 Роб Рујг   Холандија Вакансолел-ДКМ 24†
209 Ливе Вестра   Холандија Вакансолел-ДКМ 28
211 Жером Копел   Франција Сор-Сожасен 24†
212 Арно Којот   Франција Сор-Сожасен 30
213 Антони Делаплас   Франција Сор-Сожасен 21†
214 Џими Енгулвен   Франција Сор-Сожасен 31
215 Жереми Галан   Франција Сор-Сожасен 28
216 Џонатан Ивер   Франција Сор-Сожасен 26
217 Фабрис Жандесбоа   Франција Сор-Сожасен 26
218 Лорен Мангел   Франција Сор-Сожасен 30
219 Јаник Талабардон   Франција Сор-Сожасен 29

НаводиУреди

  1. „Тур де Франс избра 22 екипи“. Cyclingnews.com. Посетено на 28 јануари 2011.
  2. „Тур де Франс 2011“. Посетено на 30 јуни 2011.