Иван Гутиерес

друмски велосипедист
(Пренасочено од Иван Гутиерез)

Хосе Иван Гутиерес Паласиос (шпански: José Iván Gutiérrez Palacios; р. 27 ноември 1978 во Хинохедо, Суансес, Кантабрија) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот од 2000 до 2014 година. Бил национален друмски првак, трикратен хронометарски првак и го освоил сребрениот медал на Светското хронометарско првенство во 2005 година.

Иван Гутиерес
Гутиерес на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело имеХосе Иван Гутиерес Паласиос
Роден27 ноември 1978(1978-11-27)(45 г.)
Хинохедо, Суансес, Кантабрија, Шпанија
Висина1,81 м
Маса77 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедист
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар
Аматерски клубови
1999 ONCE (стажант)
Професионални клубови
2000–2001
2002–2014
ONCE
иБанесто.com
Значајни победи
Етапни трки
Енеко Тур (2007, 2008)
1 поединечна етапа
Средоземна трка (2007)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2010)
Национален хронометарски првак (2004, 2005, 2007)
Светски хронометарски првак под 23 години (2000)
Класика де Алмерија (2005)
Ескалада а Монжуик (2003)
Џиро дел’Емилија (2003)
ГП Љодио (2002)
Последна промена
18 јануари 2015

Достигнувања уреди

1999
1.   Светско хронометарско првенство под 23 години
2000
1.   Национално хронометарско првенство
2001
1.   Национално хронометарско првенство
1. Г.П. Кореиос
2002
1. ГП Љодио
1. Етапа 2 Вуелта а Бургос
2003
1. Џиро дел’Емилија
1. Ескалада а Монжуик
2004
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 Вуелта а Кастиља и Леон
2. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 2 (ITT)
2005
1.   Национално хронометарско првенство
1. Класика де Алмерија
1. Планински пласман Критериум ду Дофине Либере
2. Светско хронометарско првенство
2006
1. Етапа 2 Средоземна трка
1. Бодовен пласман
Вуелта а Бургос
1. Етапа 3 (ITT)
1. Етапа 5
1. Етапа 3 (ITT) Вуелта а Мурсија
2007
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Средоземна трка
1. Етапа 1
1.   Краен пласман Енеко Тур Бенелукс
2008
1.   Краен пласман Енеко Тур Бенелукс
1. Пролог
  Најборбен возач на етапата 14 Тур де Франс
2009
1. Етапа 2 (ТТТ) Средоземна трка
2010
1.   Национално друмско првенство
2. Национално хронометарско првенство
3. Трофео Деја
6. Краен пласман Вуелта а Бургос
6. Трофео Инка
2011
3. Национално хронометарско првенство
7. Вуелта а Ла Риоха

Распоред на резултатите на Гранд Тур уреди

Гранд Тур 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 24
  Тур СО 64 51 22 56 71 48 101 СО СО
  Вуелта 100 СО 119

СО = се откажал

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

Спортски позиции
Претходник
Ињиго Шоро
Национален хронометарски првак
2004, 2005
Наследник
Тони Таулер
Претходник
Тони Таулер
Национален хронометарски првак
2007
Наследник
Луис Леон Санчес
Претходник
Рубен Плаза
Национален друмски првак
2010
Наследник
Хосе Хоакин Рохас