Горка Вердуго

друмски велосипедист

Горка Вердуго Маркотегуи (шпански: Gorka Verdugo Markotegui; р. 4 ноември 1978 во Ечари-Аранац, Навара) — шпански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Еускалтел-Еускади.[1]

Горка Вердуго
Вердуго на Тур де Франс 2007
Лични податоци
Цело имеГорка Вердуго Маркотегуи
Роден4 ноември 1978 (1978-11-04) (44 г.)
Ечари-Аранац, Навара, Шпанија
Висина1,81 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2004–2013 Еускалтел-Еускади
Последна промена
1 јануари 2015

Тој нема освоена ниедна трка, но го направил неговото деби на Џиро д’Италија во 2005 (86.) и го имал првиот настап на Тур де Франс во 2006 (75.). Негов највисок пласман на Тур де Франс бил во 2010 (36.), меѓутоа и покрај тоа што успеал 6 пати да ја заврши трката, никако не успеал да биде во првите десет на некоја етапа. Сметан како лојален член на екипата, негов најдобар личен резултат бил на етапата 16 на Тур де Франс 2007, кога со бегството успеал да добие доволно бодови во планинскиот пласман да заврши 11. на крај во Париз. Завршил 11. во генералниот пласман на Вуелта а Еспања 2012, забележувајќи го најдобриот пласман на Гранд Тур трка.

ДостигнувањаУреди

2006
10. Краен пласман Класика а Алкобендас
2008
5. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсија
7. Краен пласман Париз-Ница
10. Краен пласман Волта а Каталуња
10. Субида а Уркиола
2009
8. Класика Примавера
2012
3. Гран Пиемонт
11. Краен пласман Вуелта а Еспања
2013
7. Пруеба Вилјафранка де Ордизија

Распоред на резултатите на Гранд ТурУреди

Гранд Тур 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
  Џиро 68 64
  Тур 74 47 70 60 35 24 СО
  Вуелта 83 36 11 63

СО = се откажал

НаводиУреди

  1. Урабуру, Бенито (21 октомври 2012). „Euskaltel team already full for 2013 with ten new signings“. El Diario Vasco (шпански). Grupo Vocento. Посетено на 4 јануари 2013.

Надворешни врскиУреди