Арнолд Жанесон

француски велосипедист

Арнолд Жанесон (француски: Arnold Jeannesson; р. 15 јануари 1986 во Шалан) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Кофидис.

Арнолд Жанесон
Лични податоци
Цело имеАрнолд Жанесон
Роден15 јануари 1986(1986-01-15)(38 г.)
Шалан, Франција
Висина1,82 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубКофидис
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2006–2007 Обер 93
Професионални клубови
2008
2009–2010
2011–2015
2016-
Обер 93
Кес д’Епарњ
ФДЖ
Кофидис
Последна промена
12 јануари 2016

Тој претходно се специјализирал во велокрос и планински велосипедизам. Тој ја носел белата маичка за најдобро пласиран возач по 26 години, два дена на Тур де Франс 2011.[1] Во октомври 2015 година, екипата Кофидис објавила дека Жанесон ќе биде дел од нивниот состав за 2016 година.[2]

Достигнувања уреди

2007
1. Етапа 4 Тур де ла Манш
2008
1. Етапа 3б Тур де ла Манш
3. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 8
2011
3. Тро-Бро Леон
Тур де Франс 2011
Ја носел белата маичка   на етапите 12 и 13
2012
5. Краен пласман Трка околу Оман
6. Париз-Ница
2013
5. Тур ду Финистер
10. Класика де Сан Себастијан

Наводи уреди

  1. Тур де Франс: Жанесон е новиот носител на белата маичка
  2. „Team Cofidis Announces Its Final Roster For Next Season“. Orbea. 16 октомври 2015. Посетено на 7 ноември 2015.

Надворешни врски уреди