Рубен Перес

Друмски велосипедисти

Рубен Перес Морено (шпански: Rubén Pérez Moreno; р. 30 октомври 1981 во Залдибар, Баскија) — шпански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Еускалтел-Еускади.[1]

Рубен Перес
Перес на Четири дена Динкерк 2010
Лични податоци
Цело имеРубен Перес Морено
Роден30 октомври 1981(1981-10-30)(42 г.)
Залдибар, Баскија, Шпанија
Висина1,73 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за бегства
Професионални клубови
2005
2005–2013
Орбеа
Еускалтел-Еускади
Последна промена
6 јануари 2015

Неговата единствена победа била на Трката околу Баварија во 2009, пред да го неговото деби Вуелта а Еспања (69ти) во 2006 и неговото деби на Тур де Франс во 2007 година.

Достигнувања

уреди
1997
2. Национално велокрос првенство под 17 години
2009
5. Класика де Алмерија
9. Класика де Сан Себастијан
2010
1. Етапа 1 Трка околу Баварија
4. ГП Мигел Индураин
9. Трофео Магалуф
9. Класика де Алмерија
2013
7. Сиркуто де Гечо

Наводи

уреди
  1. Урабуру, Бенито (21 октомври 2012). „Euskaltel team already full for 2013 with ten new signings“. El Diario Vasco (шпански). Grupo Vocento. Посетено на 5 јануари 2013.

Надворешни врски

уреди