Данило Хондо

германски велосипедист

Данило Хондо (германски: Danilo Hondo; р. 4 јануари 1974 во Губен, Бранденбург) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално помеѓу 1997 и 2014 година. Бил суспендиран од професионалниот велосипедизам, но по неговата жалба повторно се вратил во спортот. Се повлекол на крајот на сезоната 2014 година.

Данило Хондо
Хондо на Бриселскиот велосипедски класик 2014
Лични податоци
Цело имеДанило Хондо
Роден4 јануари 1974(1974-01-04)(50 г.)
Губен, Источна Германија
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
1997–1998
1999–2003
2004–2005
2006
2007
2008
2009
2010–2012
2013–2014
Агро
Тим Телеком
Геролштајнер
Ламонта
Тинкоф Кредит Системс
Диквиџовани-Андрони
ПСК Вирлпул-Аутор
Лампре-Фарнезе Вини
РадиоШек-Леопард
Менаџер на клубови
2015Швајцарска младинска репрезентација
Значајни победи
Национален друмски првак (2002)
Џиро д’Италија, 2 етапи
Последна промена
6 јануари 2015

Од 2015 година е тренер на швајцарската младинска репрезентација.

Допинг

уреди

Во 2005 година, Хондо бил суспендиран и отпуштен откако се покажал позитивен на тестирањето за карфедон на Вуелта а Мурсија 2005. Првично бил суспендиран на две години, но неговата суспензија била скратена на една година во јуни 2005. Во јануари 2006 му била продолжена забраната на две години, откако ја загубил жалбата до Арбитражниот суд за спорт. Во март 2006, ја побил одлуката по жалбата до граѓански суд, со што се ставил крај на неговата суспензија. Во 2009 потпишал тригодишен договор за Лампре-Фарнезе Вини.[1]

Достигнувања

уреди
1994
1. Светски велодромски првенства - Екипна потера
1996
3. Светски велодромски првенства - Екипна потера
1998 – Фестина
Вуелта де Чиле
1. Етапа 4
1999
Курс де ла Пе
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Етапа 1 Реџо-Тур
2000
Курс де ла Пе
1. Етапа 3
1. Етапа 5
1. Етапа 1b Трка околу Шведска
2001 – Тим Телеком
1. Трка околу Берн
1. Етапа 1 Три дена Де Пане
1. Етапа 1 Трка околу Данска
1. Етапа 4 Трка околу Холандија
1. Бодовен пласман Париз-Ница
91. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Предводник во бодовниот пласман на етапите 3-11
Предводник во пласманот за најборбен возач на етапите 3–5
Предводник во пласманот Аѕури д’Италија на етапите 3–18
2002
1. Национално друмско првенство
1. Етапа 2 Волта а Каталуња
1. Етапа 3 Трка околу Хесен
1. Етапа 2 Трка околу Рајнската област-Пфалц
2003
Курс де ла Пе
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Трка околу Келн
2004
1. Гран Премио Бруно Бегели
1. Етапа 5 Волта а Каталуња
1. Етапа 1 Тур ду Поату-Шарент
2. Краен пласман Три дена Де Пане
1. Етапа 1
2. Трка околу Келн
2. Трка околу Франкфурт
2. Париз-Тур
3. Трофео Манакор
5. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Етапа 5 (ITT)
6. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Етапа 5
2005 – Геролштајнер
2. Милано-Санремо
8. Краен пласман Вуелта а Мурсија
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2006 – Тим Ламонта
1. Омлоп ван де Вламсе Шелдеборден-Базел-Крујбеке
1. Нојзен Класик
Мировна трка
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Сиркуто Монтањес
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 2 Трка околу Саксонија
2. Краен пласман Одсет
2. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
3. Краен пласман Реџо-Тур
1. Етапа 1
3. Трка околу Франкфурт
3. Тур де Рејке
3. Фландриско првенство
3. Омлоп ван хет Хутланд
2008
1. Етапа 4 Тур де Лангкави
2009
1. Прага-Карлови Вари-Прага
1. Етапа 7 Волта а Португал
2. Копа Берноки
7. Краен пласман Курс де ла Солидарите Олимпик
1. Етапа 5
2010
1. Етапа 4 Џиро ди Сардења
2. Копа Берноки

Наводи

уреди
  1. Вестемајер, Сузан (9 ноември 2009). „Хондо се враќа во ProTour со Лампре“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 4 јануари 2012.

Надворешни врски

уреди