Ајмар Зубелдија

друмски велосипедист

Ајмар Зубелдија Агире (шпански: Haimar Zubeldia Agirre; р. 1 април 1977 во Усурбил, Баскија) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 1998-2017 година.[2] Во текот на кариерата, Зубелдија забележал пет завршници меѓу најдобрите десет на Тур де Франс и една на Вуелта а Еспања.

Ајмар Зубелдија
Зубелдија на Тур де Франс 2013
Лични податоци
Цело имеАјмар Зубелдија Агире
Роден1 април 1977(1977-04-01)(47 г.)
Усурбил,  Шпанија
Висина1,79 м[1]
Маса68 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1998–2008
2009
2010–2011
2012–2017
Еускалтел-Еускади
Астана
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2009)

Етапни трки

Еускал Бициклета (2000)
Тур де л’Ен (2010)

Кариера уреди

Зубелдија станал професионалец во 1998. Тој е постојан возач на UCI ProTour особено на големите трки и етапните трки. Неговата екипа го смета како силен искачувач и специјалист за хронометри.[3]

Првиот успех го имал во 2000, кога завршил 2. на Критериум ду Дофине Либере во генералниот пласман и го освоил пласманот за млад возач. Завршил 4. на истата трка во 2002.

На Тур де Франс, највисокиот пласман на Зубелдија бил 5. во 2003 и повторно во 2007. На Тур 2003 имал неколку прекрасни завршници против Ленс Армстронг и Јан Улрих во планините и хронометарот. По овие силни настапни, тој завршил 15. и 8. на Тур де Франс во 2005 и 2006 соодветно. Завршил 16. на Тур де Франс 2011. Зубелдија се покажал силно на Вуелта а Еспања, каде завршил 10. двапати во 2000 и 2002.

И покрај високите пласмани, Зубелдија нема освоено ниедна трка во тој период; по неговата победа во 2000 на Вициклета Васка, поминало 10 години додека не победил повторно, до победата на Тур де л’Ен во 2010.[4]

Во 2014 година, Зубелдија станал шпански возач со најмногу настапи на Тур де Франс, рекорд претходно држен од петкратниот победник Мигел Индураин и Хосе Висенте Гарсија. Во својата кариера, Зубелдија имал 29 настапи на големите трки - 16 на Тур де Франс, 12 на Вуелта а Еспања и 1 на Џиро д’Италија. Од нив завршил на 26 трки.

Достигнувања уреди

2000
1.   Краен пласман Еускал Бициклета
2. Краен пласман Критериум ду Дофине
1.   Пласман за млад возач
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
2001
7. Краен пласман Волта а Каталуња
2002
4. Краен пласман Критериум ду Дофине
1.   Пласман за млад возач
11. Краен пласман Вуелта а Еспања
2003
5. Краен пласман Тур де Франс
3. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2004
3. Краен пласман Вуелта а Астурија
5. Краен пласман Еускал Бициклета
2005
7. Класика де Сан Себастијан
15. Краен пласман Тур де Франс
2006
8. Краен пласман Тур де Франс
8. Краен пласман Еускал Бициклета
10. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2007
5. Краен пласман Тур де Франс
2008
9. Класика де Сан Себастијан
2009
1. Етапа 4 Тур де Франс
3. Краен пласман Волта а Каталуња
8. Краен пласман Критериум ду Дофине
2010
1.   Краен пласман Тур де л’Ен
1. Пролог
4. Класика де Сан Себастијан
4. Гран при Монтреал
2011
8. Краен пласман Вуелта а Андалусија
16. Краен пласман Тур де Франс
2012
6. Краен пласман Тур де Франс
8. Краен пласман Вуелта а Андалусија
10. Краен пласман Критериум ду Дофине
10. Краен пласман Трка околу Баварија
2014
7. Класика де Сан Себастијан
8. Краен пласман Тур де Франс
2015
6. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2017
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро  —  —  —  —  — 49  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —  —
  Тур  — 73 39 5 СО 15 8 4 44 25 15 6 36 8 62 24 52
  Вуелта 10 43 11 40 34 44 14 25 СО СО 23 19  —

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Профил на Ајмар Зубелдија“.
  2. „Zubeldia announces end to 20-year career“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 17 јули 2017. Посетено на 4 јануари 2018.
  3. „Биографија на Ајмар Зубелдија“. Тим Радиошек. Livestrong. Архивирано од изворникот на 2012-08-15. Посетено на 2012-07-10.
  4. „Ајмар Зубелдија победи на Тур де л'Ен“. Velonews. Competitor. 15 август 2010. Архивирано од изворникот на 2012-09-26. Посетено на 30 септември 2010.

Надворешни врски уреди