Маќеј Патерски

полски велосипедист

Маќеј Патерски (полски: Maciej Paterski; р. 12 септември 1986) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Сантик-Вибатех.[1]

Маќеј Патерски
Патерски на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеМаќеј Патерски
Роден12 септември 1986(1986-09-12)(37 г.)
Калиш, Полска
Висина1,87 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСантик-Вибатех
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2009 Ликвигас (стажант)
Професионални клубови
2010–2013
2014–2017
2018-
Ликвигас-Доимо
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Вибатех Меркс 7Р
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Норвешка (2014)
Трка околу Хрватска (2015)
Последна промена
31 август 2020

Кариера

уреди

Патерски го напуштил Канондејл[2] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на ЦЦЦ-Полсат-Полковице за сезоната 2014.[3] Имал прилично успешна сезона 2014, победувајќи на Трката околу Норвешка и освојувајќи го планинскиот пласман на домашната Трка околу Полска. Подоцна во сезоната, победил и на Меморијал Хенрик Ласак. Сезоната 2015 ја започнал во добра форма, завршувајќи на шестото место на Вуелта а Мурсија и победа на првата етапа на Волта а Каталуња. На крајот на април, Патерски преовладувал на новата Трка околу Хрватска, каде го освоил крајниот пласман, бодовниот и планинскиот пласман, како и две етапи.[4] Во август го освоил планинскиот пласман на Трката околу Полска 2015 втора година по ред. Сезоната 2016 се покажала послаба за Патерски со само дна победа, шестата етапа на трката Балтик-Карконоше, каде завршил на второто место. Друг успех бил и шестото место на трката од Светската турнеја, ГП Западна Франција. Сезоната 2017 била поуспешна за Патерски и победи на трката Малополска, Шлакјем и Куп Карпати.

Достигнувања

уреди
2007
2. ГП Брадло
2008
1. Етапа 5 Џиро деле Реџони
3. Џорни Маркиџана
6. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
9. Ла Кот Пикард
2009
2. Копа Сан Џео
5. Трофео Франко Балестра
5. Трофео Алчиде Дегаспери
6. Трофео Зсшди
2010
75. Краен пласман Вуелта а Еспања
2011
3. Национално друмско првенство
4. Џиро дел Фриули
5. Копа Берноки
2013
3. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1.   Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Меморијал Хенрика Ласака
9. Волта Лимбург Класик
1.   Планински пласман Трка околу Полска
2015
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1.   Краен пласман Трка околу Хрватска
1.   Бодовен пласман
1.   Планински пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Трка околу Полска
1.   Планински пласман
2. Класик Волта Лимбург
6. Вуелта а Мурсија
8. Копа Уго Агостони
9. Брабантсе Пејл
9. Амстел Голд Рејс
10. Велотон Стокхолм
2016
2. Краен пласман Трка Балтик-Карконоше
1. Етапа 6
6. ГП Западна Франција
2017
1.   Краен пласман Трка Малополска
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Шлакјем
1. Етапа 1
1. Куп Карпати
7. Класика де Алмерија
2018
1.   Национално ридско првенство
1. Рајфајзен Гран при
1. Куп Минск
1. Куп Карпати
Вишеградска велосипедска трка
1. Гран при Полска
1. ГП Словачка
2. ГП Чешка
1. Етапа 1 Трка Малополска
2. Краен пласман Околу Јужна Чешка
1.   Бодовен пласман
2. Краен пласман Солидарна трка
8. Гран при Минск
8. Гран при Долина Барич Милич
9. Краен пласман Шлакјем
2019
1.   Краен пласман Шлакјем
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2b
1. Етапа 3
1. Рајфајзен Гран при
1. Етапа 3 Сиркут де Арден
2. Краен пласман Шлакјем Гродув Пјастовскич
1.   Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Гран при Полска
2. Меморијал Анджеј Трохановски
4. Меморијан Роман Сјемињски
5. Краен пласман Трка околу Естонија
5. Краен пласман Тур ди Лоат е Шер
2020
1.   Пласман на активен возач Трка околу Полска
7. Европско друмско првенство

Наводи

уреди
  1. „Wibatech Merx“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 31 May 2020. Посетено на 31 May 2020.
  2. „Канондале (CAN) - ITA“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 4 јануари 2013.
  3. Акселгард, Емил (16 ноември 2013). „CCC renews Rebellin's contract, signs Paterski and Samoilau“. CyclingQuotes. JJnet.dk A/S. Посетено на 23 декември 2013.
  4. „Le nouveau succès de M. Paterski“. Cyclism'Actu (француски). Swar-Agency. 26 април 2015. Посетено на 26 април 2015.

Надворешни врски

уреди