Гералд Чолек

германски велосипедист

Гералд Михаел Чолек (германски: Gerald Michael Ciolek; р. 19 септември 1986 во Келн) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Стелтинг Сервис Груп.

Гералд Чолек
Чолек на Курне-Брисел-Курне 2015
Лични податоци
Цело имеГералд Чолек
ПрекарГери
Роден19 септември 1986(1986-09-19)(37 г.)
Келн, Германија
Висина1,79 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСтелтинг Сервис Груп
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2003–2004 Пулхајмер СК
Професионални клубови
2005
2006
2007–2008
2009–2010
2011–2012
2013–2015
2016-
Тим АКУД Арнолдс Сихерхајт
Тим Визенхоф-АКУД
Т-Мобајл Тим
Тим Милрам
Квик Степ
МТН Кубека
Стелтинг Сервис Груп
Значајни победи
Гранд Тур
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2009)

Еднодневни трки и класици

Милано-Санремо (2013)
Светски друмски првак под 23 години (2006)
Национален друмски првак (2005)
Последна промена
8 јануари 2016

Кариера уреди

Во 2005 година, Чолек ја освоил друмската трка на државното првенство на возраст од 18 години, со што станал најмладиот возач, кој успеал во тоа.[1] Чолек започнал да вози на поголеми трки во мај 2005,[2] во екипата Тим АКУД Арнолдс Сихерхајт, каде имал многу успешна сезона. На Германското државно првенство во Оберен Вернтал, Чолек бил способен да се избори со сезонските спринтери Ерик Цабел и Роберт Ферстер без притоа да има поддршка од некој колега, стигнувајќи до победа на првенството, со што ја завршил 12-годишната доминација на Т-Мобајл.[3] Покрај освојувањето на државното првенство, тој остварил три етапни победи и бодовен пласман на Тур де Хонгри,[4] и етапна победа на Мајнфранкен Тур.[5]

Во 2006, Чолек го завршил неговото образование во Форт и бил способен да стане професионалец и да ја посвети неговата кариера на велосипедизмот.[6] Во текот на сезоната возел силно и обезбедил бројни високи пласмани на важни трки, со што докажел дека може да се бори со најсилните спринтери од екипите во UCI ProTour. Чолек имал извонредно второ место на Трката околу Франкфурт, каде повторно го победил Ерик Забел.[7] Кога екипата на Чолек, АКУД Арнолдс Зихерхајт се споила со Тим Визенхоф на почетокот на сезоната[8], таа станала најсилна екипа надвор од UCI ProTour, со што биле во можност да добијат определени покани за некои од трките во ProTour. на Ватенфал Класик, Чолек завршил петти.[9] Неколку недели подоцна, Чолек ја освоил својата прва UCI ProTour трка, Трката околу Германија, каде ја освоил третата етапа.[10] На 23 септември ја освоил друмската трка на Светското друмско првенство под 23 години во Салцбург.[11]

За сезоната 2007, Чолек го напуштил Визенхоф за екипа од UCI ProTour, Т-Мобајл Тим. По релативно тивкиот почеток на сезоната, тој ја освоил Трката околу Рајнска област-Пфалц во мај. Потоа следеле победи на три етапи на Трката околу Германија и третото место на Ватенфал Класик.

Во сезоната 2008, Чолек се натпреварувал за Тим Колумбија. Во текот на 2008, тој бил етапен победник во Шпаркасенкуп Швенинген и освоил две етапи на Трката околу Баварија. На Тур де Франс 2008, Чолек бил водечка фигура во сите четири етапни победи на Марк Кевендиш. На последната етапа на Шанзелизе, Чолек успеал да заврши втор зад Герт Стегманс. Тој учествувал на друмската трка на Олимписките игри, но морал да се откаже поради екстремните временски услови. Меѓутоа, во септември, тој бил во можност да се врати назад и ја освоил петтата етапа на Трката околу Германија 2008 во спринтерска завршница.

Чолек го напуштил Омега Парма-Квик Степ на крајот на сезоната 2012 и се приклучил на екипата МТН Кубека за сезоната 2013.[12]

Гералд Чолек победил на трката Милано-Санремо 2013 со време од 5:37:20, задржувајќи се пред фаворитот Петер Саган во спринтерската завршница.[13]

Достигнувања уреди

2004
1. Етапа 1 Трка околу Долна Саксонија
2005
1.   Национален друмски првак
Тур де Хонгри
1. Етапа 3
1. Етапа 7
1. Етапа 8
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3 Мајнфранкен Тур
2006
1.   Светски друмски првак под 23 години
1. Етапа 3 Трка околу Германија
1. Етапа 3 Истарски пролетен трофеј
1. Трка околу Нирнберг
1. Пласман за млад возач Трка околу Долна Саксонија
2. Трка околу Фракфурт на Мајна
5. Ватенфал Класик
2007
1. Краен пласман Трка околу Рајнска област-Пфалц
1. Спринтерски пласман
1. Пласман за млад возач
Трка околу Германија
1. Етапа 6
1. Етапа 7
1. Етапа 9
Трка околу Австрија
1. Етапа 2
1. Етапа 8
1. Етапа 1 Трка околу три земји
3. Ватенфал Класик
2008
Трка околу Баварија
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 5 Трка околу Германија
2009
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
1. Трофео Клавија
2. Шпаркасен Џиро Бохум
3. Ватенфал Класик
2010
1. Етапа 3 Трка околу Баварија
2011
2. Ватенфал Класик
2012
1. Етапа 4 Волта ао Алгарве
1. Етапа 2b (ТТТ) Тур де л’Ен
2013
1. Милано-Санремо
1. Етапа 2 Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 6 Трка околу Австрија
1. Етапа 2 Трка околу Британија
2. Национално друмско првенство
5. Трофео Лаигвелја
5. Трка околу Франкфурт
6. Париз-Брисел
10. Краен пласман Трка околу Баварија
1. Етапа 3
10. Шал Селс-Мерксем
2014
1. Етапа 3 Вуелта а Андалусија
3. Трка околу Келн
5. Краен пласман Трка околу Норвешка
8. Ле Самин
9. Милано-Санремо

Распоред на резултатите на Гранд Тур уреди

Гранд Тур 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
  Џиро СО
  Тур 106 126 133 150
  Вуелта СО 139

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

 1. Тан, Ентони; Џонс, Џеф (9 септември 2005). „Ciolek to Univest Grand Prix“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 19 март 2013.
 2. [1]
 3. [2]
 4. [3]
 5. [4]
 6. www.cyclingnews.com
 7. [5]
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2006-10-10. Посетено на 2012-06-09.
 9. [6]
 10. [7]
 11. [8]
 12. Стоукс, Шејн (14 септември 2012). „Ciolek adds firepower to MTN Qhubeka lineup for next seasonN“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 15 септември 2012.
 13. Бул, Ник (17 март 2013). „Гералд Чолек спринташе за изненадувачка победа на Милано-Санремо“. Cycling Weekly. IPC Media Limited. Посетено на 18 март 2013.

Надворешни врски уреди