Крис Хорнер

Друмски велосипедист

Кристофер Ли „Крис“ Хорнер (англиски: Christopher Lee "Chris" Horner; р. 23 октомври 1971) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Лупус Рејсинг Тим.

Крис Хорнер
Хорнер на Трката околу Калифорнија 2011
Лични податоци
Цело имеКристофер Ли Хорнер
ПрекарХорнет
Роден23 октомври 1971 (1971-10-23) (50 г.)
Окинава, Flag of Japan.svg Јапонија
Висина1,80 м[1]
Маса63,5 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЛупус Рејсинг Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1997–1999
2000–2001
2002
2003
2004
2005
2006–2007
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014
2015
2016-
Франсес де же
Меркури
Прајм Алијанс
Сатурн
Вебкор Билдерс
Соние Дувал-Продир
Давитамон-Лото
Астана
Тим РадиоШек
РадиоШек-Нисан
Лампре-Мерида
Ергас-Сејфвеј
Лупус Рејсинг Тим
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
Генерален пласман (2013)
Комбиниран пласман (2013)
2 поединечни етапи (2013)

Етапни трки

Тур де Лангкави (2000)
Трка околу Џорџија (2003)
Трка околу Баскија (2010)
Трка околу Калифорнија (2011)
Последна промена
26 мај 2017

Живее во Бенд (Орегон)[2] и доминирал во американскиот друмски велосипедизам со освојувањето на бодовните пласмани на Велосипедскиот национален календар САД во 2002, 2003 и 2004.[3] Тој е моментален првак на Вуелта а Еспања, победувајќи на изданието во 2013, со тоа станувајќи најстариот победник некогаш на некоја голема трка во велосипедизмот.[4]

КариераУреди

ПАА-НутраФиг (1995–1996)Уреди

Хорнер станал професионалец во 1995 со тимот ПАА-НутраФиг.[5] Ја забележал неговата прва поголема победа на етапа на Тур ДуПон во 1996.

Франсе де Жу (1997–1999)Уреди

Потоа бил повикан да вози во Европа кај француската екипа Франсес де же. Од 1997 до 1999 имал три фрустрирачки години со оваа екипа.

Меркури, Прајм Алијанс, Сатурн и Вебкор (2000–2004)Уреди

Во 2000 се вратил во Америка да се врати на домашната кариера, возејќи со Меркури во 2000, Прајм Алијанс во 2002, Сатурн во 2003 и Вебкор Билдерс во 2004. Хорнер ја освоил скоро секоја поважна трка во американскиот календар, со исклучок на националните првенства.

Соние-Дувал (2004–2005)Уреди

Хорнер одлучил да се премести во Соние Дувал-Продир, по завршувањето во првите десет на Светското друмско првенство UCI 2004, бидејќи сакал да учествува на Тур де Франс. Откако се повредил на почетокот на 2005, Хорнер се покажал во силно издание на американските првенства и ја освоил неговата прва поголема европска победа со освојување на шестата етапа на Тур де Свис 2005. Потоа го заслужил неговото место во тимот за Тур де Франс 2005 и скоро победил на етапата 13, кога тој и Силвен Шаванел одбиле да соработуваат во последните километри и биле фатени од групата.

Давитамон и Предиктор (2006–2007)Уреди

Тој се преместил во екипата на белгискиот UCI ProTour Давитамон-Лото во сезоната 2006.

Во 2007 Хорнер потпишал со Ед Крал Рејсинг за велокрос сезона.

Астана (2008–2009)Уреди

Во 2008, Хорнер се преселил во Астана. Хорнер го добил прекарот „Насмевнатиот“ за неговите спокојни изрази на среќа, дури и во најтешките физички предизвици и „Јаху-кид“ за неговите бурни извици по освојување на трката. Неговите колеги Леви Лајпхајмер и Ленс Армстронг го викале „Црвенокосиот“.

На велосипедскиот класик Каскада 2008, Хорнер го довел Бил Демонг со неговиот скршен велосипед (кој бил од друг тим) до целта.[6][7]

РадиоШек (2010–2011)Уреди

 
Хорнер ја освоил четвртата етапа на Трката околу Калифорнија 2011, пред да ја освои и целата трка.

На 4 октомври 2009 било потврдено дека Хорнер ќе настапува за Тим РадиоШек во следните две сезони.[8][9] Во една од неговите најсилни сезони, Хорнер станал прв во генералниот пласман на Вуелта ал Паис Васко (Трка околу Баскија), вклучувајќи и критичната шеста етапа на поединечен хронометар, поразувајќи го Алехандро Валверде. Хорнер исто така влегол во првите 10 места на Пролетните класици Флеш Валон, Лиеж-Бастон-Лиеж и Амстел Голд. Тој и неговите колеги од РадиоШек постигнале добри резултати на Трката околу Калифорнија 2010, особено Хорнер, кој прикажал силно издание на целата трка, а на последната етапа од трката бил член на групата која постигнала разлика пред главната група. Хорнер завршил четвртти во генералниот пласман, 1 минута и 4 секунди зад победникот Мајкл Роџер и само 39 секунди зад тимскиот колега Леви Лајпхајмер. Неговата добра форма се докажала со освојувањето на 10-то место во крајниот пласман на Тур де Франс, како првопласиран американски возач, и покрај тоа што во првите етапи се обидел да му дава поддршка на неговиот капитен Ленс Армстронг.

Во 2011 Хорнер го продолжил успехот на Паис Васко со освојувањето на второто место, како и 4. на Волта а Каталуња.

Потоа во мај, Хорнер го постигнал најголемиот резултат во неговата кариера со освојувањето на етапната трка Трка околу Калифорнија 2011. Забележал соло-победа на четвртата етапа, по направената предност на планинската етапа во Сан Хосе. Го одржал неговото водство и ја носел жолтата маичка до кралската етапа на трката, каде дошол до победа со неговиот тимски колега Леви Лајпхајмер преку бегство, со што го зацврстил водството и со 39 години станал најстариот возач во историјата, кој ја победил трката.[10][11]

Неговото учество на Тур де Франс 2011 било кратко, откако учествувал во една несреќа.

РадиоШек-Нисан-Трек (2012-2013)Уреди

Во 2012, Хорнер потпишал со РадиоШек-Нисан-Трек. Ја започнал Тирено-Адријатико како прва трка во сезоната, каде завршил како втор. Потоа завршил 8. на Трката околу Калифорнија, неуспевајќи да ја одбрани титулата од минатата година. Возел и на Тур де Франс, каде завршил 13. во генералниот пласман, откако покажал добра форма на планинските етапи.

По повредата на почетокот од 2013, Хорнер се вратил на трките со освојување на етапата 5 на Трката околу Јута и завршувајќи на второто место во генералниот пласман. По неполни три недели, на третата етапа на Вуелта а Еспања 2013, Хорнер нападнал во последниот километар за победа на етапата и преземање на водството во трката. Со ова, станал најстариот возач во историјата (41 година и 307 дена), кој освоил етапа и ја носел водечката маичка на некој Гранд Тур.[12] Повторно победил на десеттата етапа, уште една завршница на нагорнина, повторно преземајќи го водството[13] и поставил нов рекорд за најстар возач (41 година и 314 денови), кој освоил етапа на Гранд Тур. Успехот на Крис на таа трка продолжил и ја освоил Вуелта а Еспања 2013 на 15 септември 2013 како најстар победник на Гранд Тур некогаш.[14][15] „Бев професионалец скоро 20 години, па така ова е еднакво на целата напорна работа во животот. Гранд Тур е секогаш цел за велосипедистот да покаже колку добар возач е. Спомените ќе траат засекогаш и возачите со кои дојдов беа прекрасни и мојата екипа беше фантастична“, изјавил Хорнер по победата.[16]

Го напуштил РадиоШек-Леопард на крајот на сезоната, бидејќи истекол неговиот договор. Чувствувал дека вредел повеќе отколку што екипата била спремна да му понуди.

Лампре-Мерида (2014)Уреди

Хорнер се приклучил на Лампре-Мерида за сезоната 2014.[17] Во април, додека тренирал во Италија за Џиро д’Италија 2014, бил удрен од автомобил кој подоцна избегал од настанот. Хорнер имал пукнато белодробно крило и скршени ребра, нарушувајќи го неговиот настап[18] на Џиро д’Италија 2014.

На 30 јуни 2014, Хорнер бил именуван во екипата на Лампре за Тур де Франс 2014, каде Руј Кошта бил предводник на екипата.[19]

Завршил втор на планинската Трка околу Јута[20] која му била подготовка за Вуелта а Еспања 2014. Меѓутоа, Хорнер се повлекол од Вуелта пред првата етапа поради неговото ниво на кортизол кое било под границата сметано за здраво. Објавата следела по употребата на Хорнер на кортизон на рецепт по терапевтското закрепнување по бронхитот.[21]

Лампре-Мерида не го продолжиле договорот на Хорнер и во декември 2014 година објавил дека потпишал договор со континенталната екипа Ергас-Сејфвеј за 2015 година.[22]

ДостигнувањаУреди

1996
1. Класик Ланкастер
1. Етапа Тур ДуПон
2. Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
3. Краен пласман Класик Фичбург
3. Национално друмско првенство
1997
3. ГП Уест-Франција
3. Невада Сити Класик
1999
9. Краен пласман Сиркут де Мин
2000
1.   Краен пласман Ле Тур де Лангкави
1.   Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
2001
1.   Краен пласман Велосипедски класик Солано
1. Етапа 5 Велосипедски класик Редлендс
1. Етапа 3 Класик Каскада
2002
1. Велосипедски национален календар САД
1.   Краен пласман Класик Фичбург
1.   Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1.   Краен пласман Класик Си Отер
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Велоспедски класик Солано
1. Етапа 1
1. Етапа 3 ГП Нејчр Вали
1. Етапа 3 Класик Каскада
2. Национално друмско првенство
2003
1. Велосипедски национален календар САД
1.   Краен пласман Трка околу Џорџија
1. Планински пласман
1.   Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
1.   Краен пласман Велосипедски класик Солано
1. Етапа 1
1. Етапа 4
1. ГП Сан Франциско
1. Велосипедска класична трка Меклејн Пацифик
2. Класик Фичбург
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2004
1. Велосипедски национален календар САД
1.   Краен пласман Класик Си Отер
1. Етапа 2
1.   Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1.   Краен пласман Етапна трка Помона Вали
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1.   Краен пласман Етапна трка Темекула
1. Трка Пајн
3. Краен пласман Трка околу Џорџија
8. Светско друмско првенство
2005
5. Краен пласман Тур де Свис
1. Етапа 6
3. Национално друмско првенство
2006
7. Краен пласман Тур де Романди
1. Етапа 2
8. Лиеж-Бастон-Лиеж
10. Краен пласман Париз-Ница
2007
3. Џиро дел’Емилија
5. Краен пласман Тур де Романди
15. Краен пласман Тур де Франс
2008
7. Џиро ди Ломбардија
2009
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1.   Бодовен пласман
2010
1.   Краен пласман Вуелта ал Паис Васко
1. Етапа 6 (ITT)
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
4. Краен пласман Трка околу Калифорнија
7. Флеш Валон
7. Лиеж-Бастон-Лиеж
9. Краен пласман Критериум ду Дофине
9. Краен пласман Тур де Франс
10. Амстел Голд Рејс
2011
1.   Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка околу Баскија
4. Краен пласман Волта а Каталуња
2012
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
7. Краен пласман Трка околу Јута
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2013
1. Краен пласман   Вуелта а Еспања
1. Етапа 3
1. Етапа 10
1.   Комбиниран пласман
2. Краен пласман Трка околу Јута
1. Етапа 5
6. Краен пласман Тирено-Адријатико
2014
2. Краен пласман Трка околу Јута
8. Краен пласман Волта ао Алгарве
2015
4. Краен пласман Трка околу Азербејџан
5. Национално друмско првенство
7. Краен пласман Велосипедски класик Редлендс
5. Краен пласман Трка околу Јута
9. Краен пласман Трка Џила
2016
9. Краен пласман Трка Џила

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро СО
  Тур 33 64 15 9 СО 13 17
  Вуелта 20 36 СО - 1

СО = се откажал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 „Профил на Кристофер Хорнер“.
 2. „Биографија на USA Cycling“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2012-03-17.
 3. Tooting his own Horner – Part I
 4. „Вуелта а Еспања: Крис Хорнер, 41, е најстариот победник на Гранд Тур“. Bbc.co.uk. 15 септември 2013. Посетено на 27 јули 2014.
 5. Крис Хорнер на Eurosport.com
 6. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-12-02. Посетено на 2012-03-17.
 7. Свифт, Хајди (16 август 2008). „Крис Хорнер докажа зошто е миленик кај публика“. The Oregonian (англиски). Посетено на 17 август 2008.
 8. „РадиоШек-Нисан-Трек го објави составот за 2012“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. 5 декември 2011. Посетено на 17 јануари 2012.
 9. „Хорнер потпишал со РадиоШек на две години“, Cycling News, 2009-09-04. Посетено на 2009-10-02.
 10. http://www.cyclingnews.com/features/horner-100-per-cent-focused-on-tour-de-france-after-california-victory
 11. „Хорнер со 39 години е најстариот возач кој победил на Трката околу Калифорнија“. The San Francisco Chronicle. 2011-05-23.
 12. Аласдер Фотерингем (26 август 2013). „Хорнер влезе во историјата со етапната победа, води на Вуелта а Еспања“. Cyclingnews.com (англиски). Future plc. Посетено на 3 септември 2013.
 13. Ендру Худ (2 септември 2013). „Хорнер повторно го презема водството, се вжештува Вуелта“. VeloNews (англиски). Competitor Group, Inc. Посетено на 3 септември 2013.
 14. „Вуелта а Еспања: Крис Хорнер, 41, е најстар победник на Гранд Тур“. BBC Sport. 15 септември 2013. Посетено на 15 септември 2013.
 15. „Крис Хорнер победи на Вуелта а Еспања 2013“. Cycling News. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
 16. „Крис Хорнер од РадиоШек-Леонард, 41, стана најстар победник на Гранд Тур некогаш“. Daily Telegraph. 15 септември 2013. Посетено на 17 септември 2013.
 17. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Lampre.
 18. Браун, Грегор (13 април 2014). „Лампре откри повеќе детали за несреќата на Хорнер, враќање на Тур можно“. VeloNews.com. Посетено на 15 април 2014.
 19. „Крис Хорнер именуван во екипата на Лампре-Мерида за Тур де Франс“. Cyclingnews.com. Посетено на 27 јули 2014.
 20. „Генерален пласман“. Трка околу Јута. Трка околу Јута 2014. Посетено на 13 септември 2014.
 21. Фотерингам, Вилијам (22 август 2014). „Крис Хорнер се повлекува од Вуелта а Еспања поради ниското ниво на кортизол“. Посетено на 22 август 2014.
 22. „Chris Horner signs with Airgas-Safeway“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 1 декември 2014. Посетено на 10 јануари 2015.

Надворешни врскиУреди