Петер Велитс

словачки велосипедист

Петер Велитс (словачки: Peter Velits; р. 21 февруари 1985 во Братислава) — поранешен словачки професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2007 до 2016 година.

Петер Велитс
Велитс на Гран при Пино Черами 2015
Лични податоци
Цело имеПетер Велитс
Роден21 февруари 1985(1985-02-21)(39 г.)
Братислава, Чешка Чехословачка
Висина1,81 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2004
2005–2006
Дукла Тренчин
Конича Минолта
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010–2011
2012–2013
2014–2016
Визенхоф
Тим Милрам
Тим ХТЦ-Колумбија
Омега Парма-Квик Степ
Ванти-Груп Гобер
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2010)
2 етапи ТТТ (2010, 2015)

Етапни трки

Трка околу Оман (2012)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак под 23 години (2007)
Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014)
Светски првак во екипен хронометар (2012, 2013, 2014)
Последна промена
6 јануари 2017

Последно возел за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1] Поголеми победи во неговата кариера се друмската трка на Светското првенство за под 23 години и Трката околу Оман 2012.[2] Неговиот брат-близнак, Мартин Велитс, вози за Омега Парма-Квик Степ, претходно настапувајќи за исти екипи секоја година до крајот на сезоната 2013.

По две сезони со екипата, Велитс го напуштил Омега Парма-Квик Степ[3] на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Ванти-Груп Гобер.[1]

Достигнувања уреди

2003
1.   Национален друмски првак под 19 години
1.   Национален хронометарски првак под 19 години
2004
7. Краен пласман Трка околу Египет
10. Краен пласман Пост Тур Емирати
10. ГП Брадло
2005
1.   Национален хронометарски првак под 23 години
1. Етапа 6 Вуелта а Навара
3. Краен пласман Џиро деле Региони
6. Краен пласман Рингерике ГП
2006
1.   Национален хронометарски првак под 23 години
1. Краен пласман Џиро дел Капо
1. Етапа 2
1. ГП Кооператива
2. Краен пласман ГП Тел
1. Етапа 2
4. Краен пласман Тур де Бретања
4. ГП Стад Зотегем
5. Краен пласман Тур де ла Сом
9. Краен пласман Трка околу Јапонија
2007
1.   Светски друмски првак под 23 години
1. ГП де Фурмие
3. ГП Триберг-Шварцвалд
9. Краен пласман Трка околу Баварија
1. Пласман за млад возач
9. Краен пласман Џиро дел Капо
2008
2. Светски Вју Челинџ 5
10. Светски Вју Челинџ 2
  Најборбен возач на етапата 17 Тур де Франс
2009
1. ГП Кантон Аргау
4. Класика де Сан Себастијан
5. Гран Премио ди Лугано
6. Прага-Карлови Вари-Прага
7. Монте Паски Ероика
8. ГП Триберг-Шварцвалд
10. Милано-Санремо
2010
2. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 17 (ITT)
10. Краен пласман Волта ао Алгарве
2012
1.   Светско екипно хронометарско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Трка околу Оман
2. Национално друмско првенство
2013
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1.   Национално хронометарско првенство
10. Краен пласман Париз-Ница
2014
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1.   Национално хронометарско првенство
9. Краен пласман Дубаи Тур
9. Краен пласман Париз-Ница
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
  Џиро  —  —  —  —  —  —  —  —
  Тур 58 32  — 18 27 25 27  —
  Вуелта  —  — 2  —  —  —  — СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Петер Велитс го напушта Омега Парма-Квик Степ за БМЦ Рејсинг“. Sky Sports. BSkyB. 10 август 2013. Посетено на 10 август 2013.
  2. „Велитс ја освоил трката во Оман“. Sky Sports. BSkyB. 19 февруари 2012. Посетено на 19 февруари 2012.
  3. „The brothers Velits at Omega Pharma-Quick Step“. rtbf.be (француски). RTBF. 2 август 2011. Посетено на 5 јануари 2012.

Надворешни врски уреди