Линус Гердеман

друмски велосипедист

Линус Гердеман (германски: Linus Gerdemann; р. 16 септември 1982) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2005-2016, настапувајќи за повеќе различни екипи. Освоил етапа на Тур де Франс 2007 и го предводел генералниот пласман два дена, носејќи ја жолтата маичка.

Линус Гердеман
Гердеман на Трката околу Германија 2006
Лични податоци
Цело имеЛинус Гердеман
Роден16 септември 1982(1982-09-16)(41 г.)
Минстер, Германија
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2003
2004
Винфикс-Техем
Винфикс Арнолдс Зихерхајт
Професионални клубови
2005
2006–2008
2009–2010
2011–2012
2014
2015-2016
Тим ЦСЦ
Т-Мобајл Тим
Тим Милрам
Леопард Трек
МТН Кубека
Култ Енерџи Про Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 поединечна етапа (2007)

Етапни трки

Трка околу Германија (2008)
Трка околу Баварија (2009)
Трка околу Луксембург (2011, 2015)

Откако не успеал да најде договор за 2013 година,[1] Гердеман му се приклучил на МТН Кубека за сезоната 2014.[2] Во 2015 година возел за данско-луксембуршката професионална континентална екипа Калт Енерџи-Витал Вотер.[3]

На почетокот на 2017 година, Гердеман го објавил своето повлекување од трките.[4]

Кариера

уреди
 
Гердеман на HEW Класик 2005

По настапот во аматерските екипи Тим Винфикс и Тим АКУД Арнолдс Зихерхајт, во 2005 станал професионален возач за Тим ЦСЦ по препорака на Јенс Фогт, потпишувајќи двегодишен договор. Во неговата прва година како професионалец, победил на седмата етапа на трката Тур де Свис и ја носел водечката маичка на Четири дена Динкерк.

На крајот на 2005 се согласил на договор со екипата Т-Мобајл Тим, почнувајќи од 2006. Ова се случило откако сопственикот на ЦСЦ Бјарн Рис го ослободил Гердеман од неговиот договор на крајот на 2005.

На 14 јули 2007 ја освоил својата најголема победа досега, седмата етапа на Тур де Франс. Етапата му ја донела жолтата маичка како предводник во генералниот пласман, како и белата маичка како предводник во пласманот за млад возач. Исто така ја добил и наградата за борбеност на таа етапа.

Во март 2008 се здобил со значајни повреди при пад на трката Тирено-Адријатико и не можел да се натпреварува на Тур де Франс 2008 и Летните олимписки игри 2008.[5] Се вратил на Трката околу Германија во август 2008.

Гердеман исто така победил на Трката околу Луксембург во 2011 и во 2015 година.

Достигнувања

уреди
2003
6. Краен пласман Тур де Берлин
2004
Национални друмски првенства под 23 години
1.   Друмска трка
3. Хронометар
1. Етапа 4 Трка околу Берлин
4. Меморијал Хенрик Ласак
6. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
7. Трка околу Кулата Хенингер под 23 години
2005
1. Етапа 7 Тур де Свис
2. Краен пласман Синтурон а Мајорка
3. Краен пласман Трка околу Баварија
5. Краен пласман Четири дена Денкерк
2006
6. Краен пласман Волта а Каталуња
7. Краен пласман Тур де Свис
7. ГП Кантон Аргау
8. Трофео Калвија
2007
1. Етапа 7 Тур де Франс
6. Гран Премио ди Лугано
9. Краен пласман Вуелта а Андалусија
9. Милано-Торино
2008
1.   Краен пласман Трка околу Германија
1. Етапа 1
1.   Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 3a
1. Копа Агостони
3. Монтепаски Страде Бјанке - Ероика
7. Краен пласман Трка околу Саксонија
9. Гран Премио ди Лугано
2009
1.   Краен пласман Трка околу Баварија
1. ГП Десау-Рослау
5. Монтепаски Страде Бјанке - Ероика
7. Краен пласман Тирено-Адријатико
2010
1. Трофео Инка
1. Етапа 1 Тирено-Адријатико
9. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2011
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 2
4. Краен пласман Трка околу Британија
10. Краен пласман Енеко Тур
2012
2. Национално друмско првенство
5. Краен пласман Трка околу Полска
8. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2014
Трка околу Азербејџан
1.   Планински пласман
1. Етапа 4
5. Краен пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
2015
1.   Краен пласман Трка околу Луксембург
1. Етапа 2
4. Трка околу Келн
5. Гран Премио ди Лугано
8. Класика Корзика
2016
10. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон

Наводи

уреди
  1. Aubrey, Jane (7 December 2012). „Gerdemann still looking for a team for 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 11 January 2013.
  2. „Поранешниот колега на Чолек, Линус Гердеман, ќе му се приклучи на сонародникот во МТН Кубека во 2014“. VeloNation. VeloNation LLC. 19 август 2013. Посетено на 19 август 2013.
  3. „Гердеман ќе се приклучи на Калт Енерџи во 2015“. Cyclingnews.com. Future plc. 9 септември 2014. Посетено на 9 септември 2014.
  4. „Gerald Ciolek and Linus Gerdemann announce retirements“. Cyclingnews. 30 January 2017. Посетено на 30 March 2018.
  5. „Гердеман надвор од Пекинг 2008“.

Надворешни врски

уреди