Јуриј Трофимов

руски велосипедист

Јуриј Викторович Трофимов (руски: Юрий Викторович Трофимов; р. 26 јануари 1984) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Радио Популар-Паредес-Боависта.[1]

Јуриј Трофимов
Лични податоци
Цело имеЈуриј Викторович Трофимов
Роден26 јануари 1984 (1984-01-26) (38 г.)
Игра, Удмуртија, СССР СССР
Висина1,69 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРадио Популар-Паредес-Боависта
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2005–2006
2007
Омнибајк Динамо Москва
Москва Старс
Професионални клубови
2008–2010
2011–2015
2016
2017
2018-
Буиг Телеком
Катјуша
Тинкоф
Каха Рурал-Сегурос РГА
Радио Популар-Боависта
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotRusia.PNG Национален друмски првак (2015)
Последна промена
25 август 2017

Во 2015 година завршил десетти на Џиро д’Италија. Во јуни го освоил националното друмско првенство.[2]

ДостигнувањаУреди

планински велосипедизамУреди

2002
2.   Светско првенство во планински велосипедизам под 19 години
3.   Европско првенство во планински велосипедизам под 19 години
2005
1.   Светско првенство во планински велосипедизам под 23 години
1. Национално првенство во планински велосипедизам
3.   Европско првенство во планински велосипедизам под 23 години

друмски велосипедизамУреди

2015
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Тур ди Финистер
2006
1. Париз-Троа
5. Тур ди Финистер
2007
1. Ла Ру Туранжел
1. Париз-Троа
1. Етапа 1 Три дена де Воклис
3. Национално друмско првенство
2008
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 3
8. Гран при Увертир ла Марселеза
12. Краен пласман Критериум ду Дофине Либере
1. Етапа 5
2009
1. Етапа 2 Вуелта ал Паис Васко
2. Национално друмско првенство
3. Гран при Увертир ла Марселеза
3. Краен пласман Етоал де Бесеже
9. Краен пласман Париз-Ница
2013
6. Гран Премио Индустрија е Комерчо ди Прато
2014
1. Етапа 4 Критериум ду Дофине
5. ГП Мигел Индураин
8. Краен пласман Трка околу Баскија
2015
1.   Национално друмско првенство
5. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
10. Краен пласман Џиро д’Италија
2017
1.   Краен пласман Пет прстени на Москва
1. Етапа 1

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро 28 13 10
  Тур СО 47 30 51 51 14
  Вуелта 124 72 35

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Yury Trofimov è un nuovo rinforzo della Radio Popular Boavista“ [Yury Trofimov is a new reinforcement of Radio Popular Boavista]. Cicloweb.it (италијански). Cicloweb. 24 октомври 2017. Посетено на 23 јануари 2018.
  2. Акселгард, Емил (28 јуни 2015). „Trofimov continues excellent season by claiming Russian Championship“. Cycling Quotes. CyclingQuotes.com 2013. Посетено на 28 јуни 2015.

Надворешни врскиУреди