Кристоф Керн

француски велосипедист

Кристоф Керн (француски: Christophe Kern; р. 18 јануари 1981 во Висембур, Долна Рајна) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал од 2003 до 2014 година.

Кристоф Керн
Керн на Гран при Денен 2011
Лични податоци
Цело имеКристоф Керн
Роденјануари 18 1981 (1981-01-18) (39 г.)
Висембур, Франција
Висина1,85 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПовлечен
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2000
2001
Франсес де же (стажант)
Бонжур (стажант)
Професионални клубови
2003–2006
2007–2008
2009–2010
2011–2014
Бриош Ла Буланжер
Кредит Агрикол
Кофидис
Тим Јуропкар
Последна промена
13 март 2016

ДостигнувањаУреди

1999
3.   Светско друмско првенство под 19 години
2002
1. Лиеж-Бастон-Лиеж под 23 години
2003
1. ГП Риди Денен
2004
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2010
1.   Пласман турски убавини Трка околу Турција
2011
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 5 Критериум ду Дофине

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

  •   Кристоф Керн на Ризницата ?
  • Матична страница (француски)
  • „Достигнувања на Кристоф Керн“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Кристоф Керн“. Cycling Quotient.