Жером Копел

француски велосипедист

Жером Копел (француски: Jérôme Coppel; р. 6 август 1986 во Анмас, Горна Савоја) — поранешен француски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2008-2016 година.

Жером Копел
Копе на Четири дена Динкерк 2010
Лични податоци
Цело имеЖером Копел
Роден6 август 1986(1986-08-06)(37 г.)
Анмас,  Франција
Висина1,78 м
Маса63 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач/Хронометрист
Аматерски клубови
2006–2007 ЦР4Ц Рона
Професионални клубови
2008–2009
2010–2012
2013-2014
2015-2016
Франсес де же
Сор-Сожасен
Кофидис
ИАМ Сајклинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален хронометарски првак (2015)

Кариера уреди

Тој и неговиот сонародник Ромен Сикар биле во фокусот на неделниот магазин „L’Equipe“, со насловот: Bientôt un crack française? (Наскоро француски првак?). Неговото присуство му помогна на Сор-Сожасун да добие покана за Тур де Франс 2011, каде завршил 14. во генералниот пласман и трет во пласманот за млад возач.

Копел го напуштил Сор-Сожасен на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на Кофидис за сезоната 2013.[1] Во декември 2014 година било објавено дека ќе биде дел од екипата ИАМ Сајклинг за 2015 година.[2]

Достигнувања уреди

2004
  Франција Хронометарски првак под 19 години
2005
2. Национален првак во хронометар под 23 години
2006
  Франција Првак во хронометар под 23 години
1. Етапа 3 Тур де Пос де Савоја
  Европски првак во хронометар под 23 години
  Светско првенство во хронометар за под 23 години
2007
  Франција Првак во хронометар У23
1. Краен пласман Сиркут де Ардени
2. Етапа 3
  Светско првенство во хронометар за под 23 години
2009
1. Рут Адели
2010
5. Краен пласман Критериум ду Дофине
2011
14. Краен пласман Тур де Франс
3.   Пласман за млад возач
1. Краен пласман Вуелта а Мурсија
2. Етапа 2
1. Етапа 3
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
5. Краен пласман Етоал де Бесеже
5. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2012
1. Краен пласман Етоал де Бесеже
1. Етапа 5b
1. Тур ду Дуа
3. Краен пласман Вуелта а Андалусија
9. Краен пласман Трка околу Британија
2014
2. Краен пласман Етоал де Бесеже
5. Национално хронометарско првенство
  Награда за борбеност на етапата 20 на Вуелта а Еспања
2015
1.   Национално хронометарско првенство
3.   Светско хронометарско првенство
2016
1.   Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 5 (ITT)
2. Сиркут де ла Сарт
8. Класик Сид Ардеш

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
  Џиро
  Тур СО 14 21 63 СО 75
  Вуелта 40 31 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Копел оди во Кофидис, Тарамае го продолжи договорот“. Cycling News. Future Publishing Limited. 3 август 2012. Посетено на 4 август 2012.
  2. Виндсор, Ричард (11 декември 2014). „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2015 година, со 10 нови членови“. Cycling Weekly. Посетено на 12 декември 2014.

Надворешни врски уреди