Давид Аројо

друмски велосипедист

Давид Аројо Дуран (шпански: David Arroyo Durán; р. 7 јануари 1980) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Ефапел.[1]

Давид Аројо
Лични податоци
Цело имеДавид Аројо Дуран
Роден7 јануари 1980(1980-01-07)(44 г.)
Талавера де ла Реина,  Шпанија
Висина1,70 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕфапел
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
2001–2003
2004
2005–2012
2013–2017
2018-
ONCE
ЛА-Пекол
Илес Балеарс-Банесто
Каха Рурал-Сегурос РГА
Ефапел
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2008)
Последна промена
2 јули 2018

Кариера

уреди

Бил еден од најдобрите искачувачи во екипата Мовистар Тим, каде бил Аројо од 2005 до 2012, заедно со предводникот на екипата Алехандро Валверде. Откако Валверде паднал во првата недела на Тур де Франс 2006, Аројо бил назначен за предводник на екипата, додека Переиро ја преземал водечката жолта маичка. Потоа, Аројо го заштитил Переиро на планинските превои и ја осигурал неговата победа.

Најголема победа за Аројо е етапата 19 на Вуелта а Еспања 2008. Пред тоа, негови единствени победи биле на Волта а Португал 2004, каде освоил две етапи, планинскиот пласман и пласманот за млад возач.

На Џиро д’Италија 2010, Аројо ја носел розовата маичка како предводник на трката пет дена. Бил дел од среќното бегство на етапата 11 на трката и имал 13 минути предност во однос на фаворите на трката и ја презел маичката три дена подоцна на планинска етапа. Ја носел две планински етапи и хронометарот до Кронплац, но ја загубил од крајниот освојувач на Џиро Иван Басо на етапата 19. Ја завршил трката на второто место во генералниот пласман и се докажал како најдобар спуштач во групата.

Достигнувања

уреди
2004
2. Краен пласман Волта а Португал
1. Етапа 4
1. Етапа 8
1. Планински пласман
1. Пласман за млад возач
2006
19. Краен пласман Вуелта а Еспања
21. Краен пласман Тур де Франс
2007
10. Краен пласман Џиро д’Италија
13. Краен пласман Тур де Франс
2008
1. Уркиола Игоера-Субида Уркиола
1. Етапа 19 Вуелта а Еспања
2009
2. Краен пласман Тур ду Лимузен
1. Етапа 3
5. Вуелта а Сиклиста а Ла Риоха
6. Субида ал Наранко
11. Краен пласман Џиро д’Италија
2010
2. Краен пласман Џиро д’Италија
5. Вуелта Сиклиста а Ла Риоха
2011
1. Етапа 3 (ТТТ) Вуелта а Бургос
2013
2. Краен пласман Вуелта а Бургос
3. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2014
8. Вуелта а Мурсија
9. ГП Мигел Индураин
10. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2015
9. Краен пласман Вуелта Комунидад де Мадрид
2016
2. Краен пласман Трка околу Турција
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
8. Краен пласман Вуелта Комунидад де Мадрид
2017
5. Рут ди Сид

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 10 8 2 13
  Тур 53 19 12 29 66 34
  Вуелта 19 17 24 13 20 12 122 89

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Маријано Мартин, Хесус (31 октомври 2017). „David Arroyo correrá en Efapel en su último año en el pelotón“ [David Arroyo will compete for Efapel in his last year in the peloton]. Diario AS (шпански). Ignacio Díez, Promotora de Informaciones, S.A. Посетено на 7 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди