Борис Вале

белгиски велосипедист

Борис Вале (француски: Boris Vallée; р. 3 јуни 1993) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Бингоал Пауелс Сосес ВБ.[1]

Борис Вале
Вале на Нокере Курсе 2016
Лични податоци
Цело имеБорис Вале
ПрекарБобо
Роден3 јуни 1993.(1993-06-03)(30 г.)
Вервjе,  Белгија
Висина1,88 м
Маса79 кг
Податоци за клубот
Мом. клубБингоал Пауелс Сосес ВБ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012-2013
2014-2015
2016-2017
2018-2019
2020-
Колор Код-Биованце
Лото-Белисол
Фортунео - Витал Консепт
Ванти-Груп Гобер
Бингоал-Валони Брисел
Последна промена
11 ноември 2022

Достигнувања уреди

2011
1. Омлоп дер Вламсе Гевестен
3. Национално јуниорско хронометарско првенство
2012
5. Национале Слејтингспрејс
2013
1. Пролог Карпатска трка
1. Гран при Крикелион
4. Национале Слејтингспрејс
8. Франкофонски игри - друмска трка
2015
2. Гран при де Денен
6. Краен пласман Тур де Валони
6. Минстерланд Џиро
7. Фландриско првенство
9. Ронде ван Зеланд
2016
Тур де Бретањ
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 2 Тур де Валони
1. Етапа 3 Ронде де л’Оас
4. ГП Џеф Схеренс
2017
4. Гран при де Денен
6. ГП Стад Зотегем
2018
1.   Краен пласман Трка околу Езерото Таиху
8. Гран при Крикелион
2019
2. Краен пласман Трка околу Езерото Таиху
5. Хале-Ингоигем
7. Гран при д’Исберг
9. Трофео Палма
2020
6. ГП Жан-Пјер Монсере

Наводи уреди

  1. „Bingoal WB“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 4 January 2021. Посетено на 4 January 2021.

Надворешни врски уреди