Фарел Вилијамс

американски изведувач, продуцент и моден творец

Фарел Вилијамс (англиски: Pharrell Williams; Вирџинија Бич, САД, 5 април 1973) познат како Фарел е американски изведувач, продуцент и моден творец. Заедно со Чед Хуго ја сочинуваат продукцијата на групата The Neptunes. Тој исто така е главен пејач на рок групата N.E.R.D, која ја формира заедно со Хуго и со својот пријател од детството Шеј Халеј. Својот прв албум In My Mind („Во Мојот Ум“) го објавил во 2006 година. Продукциското дуо доби три Греми Награди како и десет номинации. Исто така е основач на брендовите за облека Billionaire Boys Club и Ice Cream Clothing.

Фарел Вилијамс
Фарел Вилијамс заедно со N.E.R.D во Pori Jazz 2010.
Животописни податоци
Познат(а) и какоSkateboard P, Pharrell, Sk8brd (mononym)
Роден(а)5 април 1973(1973-04-05)(51 г.)
ПотеклоВирџинија Бич, Вирџинија, САД, Гласини за афроазиско потекло
Жанровихип-хоп, поп, фанк, рок, поп рап, Р&Б, електро
ЗанимањаПродуцент, музичар, текстописец/композитор, пејач
ИнструментиПијано, тастатура, гитара, тапани
Период на активност1992–денес
ИздавачиStar Trak, Interscope, i am Other
СоработнициRobin Thicke, Game, Snoop Dogg, Кање Вест, Лупе Фијаско, The Neptunes, N.E.R.D, Џастин Тимберлејк, Skillz, Timbaland & Magoo музичарот учествува/л}
Мреж. местоpharrellwilliams.com
Значајни инструменти
Пијано, тастатура, тапани

Приватен живот уреди

Вилијамс во 2005 година беше прогласен за најдобро облечен маж. Обожавател е на серијата Ѕвездени патеки. Фарел во својата гаража поседува Ferrari Enzo (Ферари Енѕо).

Дискографија уреди

Студио албуми уреди

Награди и номинации уреди

Греми Награди
Година Категорија Жанр Име Резултат
2004 Продуцент на годината (со Чед Хуго) Добитник
Најдобар поп вокал Поп Justified Добитник
Најдобра соработка Рап "Frontin'" (со Џеј-Зи) Номинација
Најдобра соработка Рап "Beautiful" (со Snoop Dogg (Снуп Дог)) Номинација
Најдобра рап песна Рап "Beautiful" (со Snoop Dogg (Снуп Дог)) Номинација
Најдобра рап песна Рап "Excuse Me Miss" (со Џеј-Зи) Номинација
2005 Најдобра рап песна Рап "Drop It Like It's Hot" (со Snoop Dogg (Снуп Дог)) Номинација
Најдобра рап песна Рап "Drop It Like It's Hot" (со Snoop Dogg (Снуп Дог)) Номинација
2007. Најдобра рап песна Рап "Money Maker" (со Ludacris (Лудакрис)) Добитник
Најдобар рап албум Рап In My Mind Номинација