Ѓурѓица Бједов

Ѓурѓа (Ѓурѓица) Бједов (р. 5 април 1947 во Сплит, СР Хрватска, СФРЈ) — поранешна хрватска пливачка и единствена освојувачка на златен медал за Југославија во пливање на Олимписките игри.

Ѓурѓица Бједов
Медали
Пливање во женска конкуренција
Натпреварувач за Југославија Југославија
Олимписки игри
Злато 1968 Мексико
100 м градно
Сребро 1968 Мексико
200 м градно
Летни универзијади
Сребро 1970 Торино
4×100 м краул
Бронза 1970 Торино
4×100 м мешано

На Летните олимписки игри 1968 одржани во Мексико, таа го освоила златниот медал на трката на 100 метри градно и сребрениот медал на 200 метри градно, и поставила олимписки рекорд на трката на 100 метри градно од 1:15.8.[1] На крајот на годината, таа била прогласена за спортистка на годината во Југославија.

По пливачката кариера, Бједов станала пливачки тренер. Нејзината ќерка Анамарија Петричевиќ, која исто така е пливачка, се натпреварувала на Летните олимписки игри 1988.[2] Двете сега живеат во Локарно, Швајцарија.[3][4]

Во 1987 година, таа била примена во Меѓународната пливачка куќа на славни.[5]

НаводиУреди

  1. Durđa Bjedov (српски)
  2. Vurušić, Vlado (August 8, 2008). „8 hrvatskih kandidata za medalje“ (хрватски). Jutarnji list. Посетено на 2008-08-09.
  3. http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/19991216/sport2.htm
  4. http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/19991230/sport2.htm
  5. Bjedov on ISHOF-site

Надворешни врскиУреди

Награди
Претходник
Иво Данеу
  Најдобра спортистка на Југославија
(Според дневниот весник Спорт)

1968
Наследник
Драган Џаиќ
Претходник
Вера Николиќ
Југословенска спортистка на годината
(Според спортскиот весник Sportske novosti)

1968
Наследник
Ана Бобан