Кристоф Вандевале

белгиски друмски велосипедист

Кристоф Вандевале (холандски: Kristof Vandewalle; р. 5 април 1985 во Кортрејк) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 2008-2015.

Кристоф Вандевале
Вандевале на Брабантсе Пејл 2015
Лични податоци
Цело имеКристоф Вандевале
Роден5 април 1985(1985-04-05)(39 г.)
Кортрејк, Белгија
Висина1,80 м
Маса71 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2006–2007 Беверен 2000
Професионални клубови
2008–2010
2011–2013
2014–2015
Топспорт Вландерен
Квик Степ
Трек Фактори Рејсинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Светски првак во екипен хронометар (2012, 2013)
Национален хронометарски првак (2012, 2013, 2014)
ГП Кантон Аргау (2010)

Додека бил член на екипата Омега Парма-Квик Степ,[1] освоил две последователни екипни хронометри на Светското првенство и две последователни национални хронометарски трки.

Во сезоната 2014, Вандевале ќе вози за екипата Трек Фактори Рејсинг[2] по три сезони со Омега Парма-Квик Степ и неговиот претходник Квик Степ. Негова прва победа во боите на екипа, била третото национално хронометарско првенство во мај 2014 година.[3]

Достигнувања уреди

2003
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2007
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 3
8. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2008
6. Дуо Норман
8. Вламсе Пејл (со Барт Ванхеле)
2010
1. ГП Кантон Аргау
4. Тре Вали Варезин
7. Краен пласман Трка околу Валонија
7. ГП Пино Керами
8. Краен пласман Трка околу Баварија
10. Друјвенкурс Оверајсе
2012
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 2b (ТТТ) Тур де л’Ен
2013
1.   Светско екипно хронометарско првенство
1.   Национално хронометарско првенство
1.   Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Пролог
3. Дуо Норманд (со Жилиен Вермот)
7. Краен пласман Трка околу Белгија
2014
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 7 (ITT) Трка околу Полска
1. Етапа 7 Трка околу Австрија
9. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2015
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Алберта
3. Национално хронометарско првенство

Наводи уреди

  1. „Омега Парма-Квик Степ Сајклинг Тим (OPQ) - BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-01-01. Посетено на 8 јануари 2013.
  2. „Vandewalle with Trek“. L'Équipe (француски). Éditions Philippe Amaury. 27 септември 2013. Посетено на 3 јануари 2014.
  3. „Вандевале повторно како белгиски хронометарски првак“. Cyclingnews.com. Future plc. 1 мај 2014. Посетено на 2 мај 2014.

Надворешни врски уреди