< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

49 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 49. година пред новата ера, 49. од првиот милениум п.н.е., 49. од 1 век п.н.е. и последна од 40-тите п.н.е.

50 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар50 п.н.е.
XLIX п.н.е.
Ab urbe condita704
Староегипетска ераXXXIII династија, 274
- ФараонКлеопатра VII, 2
Старогрчка ера182.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4701
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−642
Берберски календар901
Будистички календар495
Бурмански календар−687
Византиски календар5459–5460
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2647 или 2587
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2648 или 2588
Коптски календар−333 – −332
Етиопски календар−57 – −56
Еврејски календар3711–3712
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера7–8
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3051–3052
Холоценски календар9951
Ирански календар671 п.п. – 670 п.п.
Исламски календар692 п.х. – 691 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2284
Мингуо-календар1961 пред Р. Кина
民前1961年
Нанакшахи−1517
Селевкидски календар262/263 г.г.
Тајландски сончев календар493–494
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
77 или −304 или −1076
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
78 или −303 или −1075

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5459 и 5460 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4701 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3711 и 3712 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 704.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 49 година се протега во 2587 и 2588, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2647 и 2648 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 494. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 691 и 690 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • 10 јануари - Јулиј Цезар (римски војсководец, државник, диктатор) ја изговорил познатата реченица „Коцката е фрлена“, по што ја мина реката Рубикон (денешен Вар), со што почнала граѓанската војна со приврзаниците на Помпеј која завршила со воведување негова лична диктатура. Во 44 г. п.н.е. Цезар бил убиен од припадниците на републиканската опозиција.

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...