< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

82 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 82. година пред новата ера, 82. од првиот милениум п.н.е., 82. од 1 век п.н.е. и трета од 80-тите п.н.е.

83 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар83 п.н.е.
LXXXII п.н.е.
Ab urbe condita671
Староегипетска ераXXXIII династија, 241
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 6
Старогрчка ера174.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4668
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−675
Берберски календар868
Будистички календар462
Бурмански календар−720
Византиски календар5426–5427
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2614 или 2554
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2615 или 2555
Коптски календар−366 – −365
Етиопски календар−90 – −89
Еврејски календар3678–3679
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−26 – −25
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3018–3019
Холоценски календар9918
Ирански календар704 п.п. – 703 п.п.
Исламски календар726 п.х. – 725 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2251
Мингуо-календар1994 пред Р. Кина
民前1994年
Нанакшахи−1550
Селевкидски календар229/230 г.г.
Тајландски сончев календар460–461
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
44 или −337 или −1109
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
45 или −336 или −1108

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5426 и 5427 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4668 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3678 и 3679 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 671.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 82 година се протега во 2554 и 2555, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2614 и 2615 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 461. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 725 и 724 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...