< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

58 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 58. година пред новата ера, 58. од првиот милениум п.н.е., 58. од 1 век п.н.е. и деветта од 50-тите п.н.е.

59 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар59 п.н.е.
LVIII п.н.е.
Ab urbe condita695
Староегипетска ераXXXIII династија, 265
- ФараонПтоломеј XII Авлет, 22
Старогрчка ера180.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4692
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−651
Берберски календар892
Будистички календар486
Бурмански календар−696
Византиски календар5450–5451
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2638 или 2578
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2639 или 2579
Коптски календар−342 – −341
Етиопски календар−66 – −65
Еврејски календар3702–3703
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−2 – −1
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3042–3043
Холоценски календар9942
Ирански календар680 п.п. – 679 п.п.
Исламски календар701 п.х. – 700 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2275
Мингуо-календар1970 пред Р. Кина
民前1970年
Нанакшахи−1526
Селевкидски календар253/254 г.г.
Тајландски сончев календар484–485
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
68 или −313 или −1085
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
69 или −312 или −1084

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5450 и 5451 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4692 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3702 и 3703 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 695.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 58 година се протега во 2578 и 2579, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2638 и 2639 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 485. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 700 и 699 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...