< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

13 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 13. година пред новата ера, 13. од првиот милениум п.н.е., 13. од 1 век п.н.е. и четвртта од 10-тите п.н.е.

14 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар14 п.н.е.
XIII п.н.е.
Ab urbe condita740
Старогрчка ера1911.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4737
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−606
Берберски календар937
Будистички календар531
Бурмански календар−651
Византиски календар5495–5496
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2683 или 2623
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2684 или 2624
Коптски календар−297 – −296
Етиопски календар−21 – −20
Еврејски календар3747–3748
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера43–44
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3087–3088
Холоценски календар9987
Ирански календар635 п.п. – 634 п.п.
Исламски календар655 п.х. – 654 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар14 п.н.е.
XIII п.н.е.
Корејски календар2320
Мингуо-календар1925 пред Р. Кина
民前1925年
Нанакшахи−1481
Селевкидски календар298/299 г.г.
Тајландски сончев календар529–530
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
113 или −268 или −1040
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
114 или −267 или −1039

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5495 и 5496 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4737 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3747 и 3748 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 740.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 13 година се протега во 2623 и 2624, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2683 и 2684 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 530. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 654 и 653 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...