< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

28 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 28. година пред новата ера, 28. од првиот милениум п.н.е., 28. од 1 век п.н.е. и деветта од 20-тите п.н.е.

29 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар29 п.н.е.
XXVIII п.н.е.
Ab urbe condita725
Старогрчка ера187.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4722
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−621
Берберски календар922
Будистички календар516
Бурмански календар−666
Византиски календар5480–5481
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2668 или 2608
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2669 или 2609
Коптски календар−312 – −311
Етиопски календар−36 – −35
Еврејски календар3732–3733
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера28–29
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3072–3073
Холоценски календар9972
Ирански календар650 п.п. – 649 п.п.
Исламски календар670 п.х. – 669 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар29 п.н.е.
XXVIII п.н.е.
Корејски календар2305
Мингуо-календар1940 пред Р. Кина
民前1940年
Нанакшахи−1496
Селевкидски календар283/284 г.г.
Тајландски сончев календар514–515
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
98 или −283 или −1055
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
99 или −282 или −1054

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5480 и 5481 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4722 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3732 и 3733 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 725.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 28 година се протега во 2608 и 2609, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2668 и 2669 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 515. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 669 и 668 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...